Potężny bolid nad Polską. Był jaśniejszy niż księżyc w pełni

Potężny bolid nad Polską. Był jaśniejszy niż księżyc w pełni
prof. Arkadiusz Olech/Polska Sieć Bolidowa

W nocy z 16 na 17 października o godz. 23:46, niebo nad południowo-wschodnią Polską rozświetlił bardzo jasny meteor (tzw. bolid). Jego jasność była większa od jasności Księżyca w pełni. Wstępne analizy mówią o blasku na poziomie -15 magnitudo. Zdjęcie meteora przesłał polsatnews.pl prof. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomiczne im. M. Kopernika PAN w Warszawie.

Zjawisko zostało zaobserwowane przez aż osiem stacji Polskiej Sieci Bolidowej (ang. Polish Fireball Network - PFN). PFN to projekt realizowany przez Pracownię Komet i Meteorów (PKiM) i Centrum Astronomiczne im. M. Kopernika PAN w Warszawie, a jego głównym zadaniem jest rejestracja jasnych meteorów nad terytorium Polski, określanie ich trajektorii w atmosferze, orbit w przestrzeni kosmicznej oraz miejsc potencjalnych spadków meteorytów.


Wstępna analiza obserwacji została już przeprowadzona i wynika z niej, że zjawisko trwało niespełna 3 sekundy. Rozpoczęło się na wysokości 104,1 km, a skończyło na 33,8 km. Obserwowana prędkość początkowa to 40,6 km/s, a końcowa 15 km/s. Bolid zdawał‚ się wybiegać z obszaru znajdującego się nad konstelacją Wielkiej Niedźwiedzicy. Prawdopodobnie należy on do roju Lambda Draconidów.


Meteor pozostawił‚ po sobie jasny ślad, który rozwiewał się przez kilkadziesiąt minut. W drugiej fazie lotu doszło do fragmentacji na 3-4 kawałki. Prędkość końcowa meteoru jest spora, więc szanse że mamy do czynienia ze spadkiem meteorytu jest znikoma.


Bolid z nocy 16/17 października 2017 roku to najjaśniejsze zjawisko zaobserwowane nad Polską od czasu nocy bolidów związanych z rojem Taurydów Południowych, która miała miejsce 31 października 2015 roku i podczas której PFN zaobserwował‚ dwa ekstremalnie jasne bolidy.


Zdjęcie nadesłane przez prof. Arkadiusza Olecha przedstawia mozaikę fotografii bolidu z czterech stacji PFN.

 

Zdjęcia, filmy i informacje można przesłać przez stronę "Widzisz-Zareaguj".
 
Materiały można także przesłać poprzez profil polsatnews.pl na Facebooku.
 
polsatnews.pl
Autor: prof. Arkadiusz Olech/Polska Sieć Bolidowa

Skontaktuj się z nami

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze