Wileńskie Kaziuki na pożegnanie zimy

Wileńskie Kaziuki na pożegnanie zimy
Danuta

Słodkie pozdrowienia przesyła z Wilna nasza czytelniczka pani Danuta. 4 marca w dzień świętego Kazimierza jak co roku od ponad 400 lat ruszył w Wilnie jarmark odpustowy. Zdjęcia, filmy i informacje można przesłać przez stronę "Widzisz-Zareaguj".

Tradycja kaziukowego jarmarku sięga początku XVII wieku, 7 listopada 1602 papież Klemens VIII ogłosił księcia Kazimierza Jagiellończyka świętym, uroczystość kanonizacyjna odbyła się dwa lata później w katedrze wileńskiej. W 1636 uroczyście przeniesiono relikwie do kaplicy ufundowanej przez Zygmunta III i Władysława IV, było to podniosłe wydarzenie, o którym powiadomiono władców wielu państw europejskich.


Z tą uroczystością historycy wiążą początek jarmarku, który prawdopodobnie wówczas odbył się po raz pierwszy. Od tego czasu uroczyście obchodzono rocznicę przeniesienia relikwii, a świętu kościelnemu towarzyszył jednodniowy jarmark. W 1827 po raz pierwszy kupcy wileńscy wystąpili do rady miejskiej o rozszerzenie przywileju jarmarcznego na kilka dni, zmieniło to całkowicie jego formę i wielkość. Poza miejscowymi kupcami przyjeżdżali również handlarze z odległych miast i wsi, przywozili ze sobą towary, które wcześniej były w Wilnie mało znane.


Współcześnie to trzydniowy kiermasz odbywający się w różnych miejscach miasta połączony z występami artystycznymi.


Zdjęcia, filmy i informacje można przesłać przez stronę "Widzisz-Zareaguj".

 

polsatnews.pl

Autor: Danuta

Skontaktuj się z nami

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze