Wileńskie Kaziuki na pożegnanie zimy
Słodkie pozdrowienia przesyła z Wilna nasza czytelniczka pani Danuta. 4 marca w dzień świętego Kazimierza jak co roku od ponad 400 lat ruszył w Wilnie jarmark odpustowy. Zdjęcia, filmy i informacje można przesłać przez stronę "Widzisz-Zareaguj".
Tradycja kaziukowego jarmarku sięga początku XVII wieku, 7 listopada 1602 papież Klemens VIII ogłosił księcia Kazimierza Jagiellończyka świętym, uroczystość kanonizacyjna odbyła się dwa lata później w katedrze wileńskiej. W 1636 uroczyście przeniesiono relikwie do kaplicy ufundowanej przez Zygmunta III i Władysława IV, było to podniosłe wydarzenie, o którym powiadomiono władców wielu państw europejskich.
Z tą uroczystością historycy wiążą początek jarmarku, który prawdopodobnie wówczas odbył się po raz pierwszy. Od tego czasu uroczyście obchodzono rocznicę przeniesienia relikwii, a świętu kościelnemu towarzyszył jednodniowy jarmark. W 1827 po raz pierwszy kupcy wileńscy wystąpili do rady miejskiej o rozszerzenie przywileju jarmarcznego na kilka dni, zmieniło to całkowicie jego formę i wielkość. Poza miejscowymi kupcami przyjeżdżali również handlarze z odległych miast i wsi, przywozili ze sobą towary, które wcześniej były w Wilnie mało znane.
Współcześnie to trzydniowy kiermasz odbywający się w różnych miejscach miasta połączony z występami artystycznymi.
Zdjęcia, filmy i informacje można przesłać przez stronę "Widzisz-Zareaguj".
polsatnews.pl
Komentarze