Te ryby królują nad Bałtykiem, ale mogą szkodzić seniorom

Ryby bałtyckie od lat cieszą się popularnością na polskich stołach. W końcu zawierają wysokiej jakości białko, witaminy D i B12 oraz cenne kwasy tłuszczowe omega-3, które wspomagają pracę serca i mózgu. Jednak nie każda ryba z Bałtyku jest bezpieczna, zwłaszcza dla osób starszych.
Seniorzy, ze względu na zmiany w metabolizmie i choroby współistniejące, są bardziej podatni na działanie szkodliwych substancji, które mogą kumulować się w niektórych gatunkach ryb.
Jak wynika z danych Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) oraz organizacji HELCOM (Komisji Ochrony Środowiska Morskiego Bałtyku), w bałtyckich wodach występują zanieczyszczenia, które przenikają do mięsa ryb - szczególnie tłustych i drapieżnych.

Dioksyny i PCB. Cichy wróg w tłuszczu ryb
Największe zagrożenie stanowią tzw. trwałe zanieczyszczenia organiczne, czyli dioksyny i PCB (polichlorowane bifenyle), które kumulują się w tłuszczu ryb. Ich poziom w niektórych bałtyckich gatunkach przekracza unijne normy.
Dotyczy to zwłaszcza dużych osobników:
- łososia
- troci
- śledzia
- węgorza
ZOBACZ: Te psy to złoto. Najlepsze rasy dla seniorów, którzy chcą prawdziwego przyjaciela
EFSA w 2018 r. obniżyła dopuszczalną dawkę dioksyn z 14 do zaledwie 2pg/kg masy ciała. Oznacza to, że już jednak porcja tłustej ryby może przekroczyć bezpieczny poziom spożycia.
Rtęć i kadm. Metale ciężkie, które kumulują się w organizmie
Kolejnym zagrożeniem są metale ciężkie (zwłaszcza metylortęć), które odkładają się w organizmie i mogą negatywnie wpływać na układ nerwowy. Najwięcej rtęci zawierają ryby drapieżne, takie jak:
- szczupak
- sandacz
- łosoś bałtycki
Analizy HELCOM wykazały, że choć średnie poziomy zanieczyszczeń w większości mieszczą się w normach, pojedyncze próbki jednak przekraczały dopuszczalne wartości. Dla seniorów, u których funkcjonowanie wątroby i nerek może być osłabione, to realne ryzyko.
Z kolei kadm, kolejny szkodliwy pierwiastek, występuje zwłaszcza w organach wewnętrznych ryb (np. w wątrobie) i w gatunkach takich jak minóg rzeczny.
Ograniczenia i rekomendacje żywieniowe
Zalecenia wielu krajów bałtyckich, w tym Finlandii, Szwecji i Polski są zbieżne: osoby starsze powinny ograniczyć spożywanie tłustych ryb bałtyckich do 1-2 porcji miesięcznie, zwracając uwagę na pochodzenie i wielkość ryby.
ZOBACZ: Nietypowe fale nad morzem. Ratownicy każą błyskawicznie wyjść z wody
Bezpieczniejszym wyborem są małe gatunki z krótkiego łańcucha pokarmowego, jak szprot czy młody śledź. Zawierają mniej zanieczyszczeń, a wciąż dostarczają korzystnych kwasów omega-3. Alternatywą mogą być także ryby hodowlane, oczywiście z certyfikowanych źródeł lub suplementy omega-3, o ile są przebadane i senior nie ma żadnych przeciwwskazań zdrowotnych do ich spożywania.
W trosce o zdrowie warto świadomie dokonywać wyboru co do spożycia ryb. Nie trzeba rezygnować z nich całkowicie, ale lepiej wybierać te mniej obciążone zanieczyszczeniami. W przypadku gatunków tłustych i drapieżnych wskazany jest umiar.
Czytaj więcej