Kontakt z tą wodą może skończyć się szpitalem. Służby ostrzegają

Trwa sezon wakacyjny, Polacy tłumnie ruszyli nad morze i jeziora. Niestety, w cieplejszych miesiącach wypoczynek nad wodą może zostać zakłócony przez sinice. Mimo pozornie niegroźnego wyglądu sinice, mogą one produkować toksyny niebezpieczne dla zdrowia ludzi i zwierząt.
Zakwity sinic (cyjanobakterii) to coroczne zjawisko w okresie letnim. Na początku lipca odnotowano pierwsze przypadki ich występowania na Kaszubach i Pomorzu Zachodnim. Choć na razie są to pojedyncze incydenty, przed wyjazdem warto sprawdzić aktualne komunikaty dotyczące stanu wody w kąpieliskach.
W tym tygodniu przed sinicami ostrzegała m.in. Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna we Wrocławiu.
Sinice. Na co uważać?
Sinice rozwijają się w wodach stojących i ciepłych, szczególnie tam, gdzie występuje podwyższony poziom azotanów i fosforanów (związków pochodzących m.in. z odpadów przemysłowych i komunalnych).

Obecność sinic można rozpoznać po zmianie barwy i zapachu wody. Staje się ona zielonkawa, brunatna lub niebieskawa, często pokryta pianą o charakterystycznym, stęchłym zapachu. Na powierzchni mogą pojawić się też charakterystyczne skupiska.
Nie tylko wysypka. Skutki kontaktu z sinicami mogą być poważne
W przypadku zauważenia objawów zakwitu (nawet jeśli brak jest oficjalnych komunikatów o zamknięciu kąpieliska), warto powiadomić lokalne służby. Sinice mogą wytwarzać toksyny niebezpieczne dla zdrowia, takie jak:
- neurotoksyny, wpływające na układ nerwowy
- dermatoksyny, których działanie grozi skórze
- hepatoksyny, atakujące wątrobę, ale uszkadzające też nerki
ZOBACZ: Pięknie tylko na zdjęciach. Te miejsca to pułapki turystyczne, zwłaszcza w wakacje
W efekcie na ciele mogą wystąpić nieprzyjemne symptomy. Zalicza się do nich:
- świąd, podrażnienia i wysypki
- problemy z oddychaniem
- wymioty i rozwolnienie
- bóle i zawroty głowy
- gorączki, dreszcze
- zapalenie spojówek i podrażnienie oczu
Od takiej wody lepiej trzymać się z daleka
Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega, że sinice mogą być śmiertelnie niebezpieczne dla zwierząt. Odnotowywano przypadki śnięcia ryb oraz zgonów zwierząt domowych i gospodarskich (psy, trzoda chlewna). Z tego względu nie wolno poić zwierząt wodą z zakwitem ani podlewać nią roślin.
ZOBACZ: W wakacje seniorzy muszą pamiętać o jednej rzeczy. Inaczej organizm słabnie
Zakaz korzystania z kąpieliska obowiązuje do czasu uzyskania wyników badań potwierdzających bezpieczeństwo. Aktualne informacje publikowane są na stronach internetowych sanepidu oraz lokalnych urzędów.
Trudno przewidzieć moment zakwitu
Zjawiska zakwitu sinic nie da się precyzyjnie przewidzieć. Oprócz temperatury i obecności składników odżywczych, wpływ mają również opady i wiatr.
Na otwartej przestrzeni zakwit może ustąpić szybciej, podczas gdy w wodach zamkniętych np. zatoki czy jeziora - utrzymuje się dłużej. Nagłe zmiany pogodowe, zwłaszcza silne wichury, mogą przyczynić się do jego rozbicia.
Czytaj więcej