Wulkan Kilauea znów w akcji. Fontanny lawy sięgają ponad 300 metrów

Świat
Wulkan Kilauea znów w akcji. Fontanny lawy sięgają ponad 300 metrów
USGS
Doszło do 23. erupcji wulkanu Kilauea. To najbardziej aktywny krater

Jeden z najbardziej aktywnych wulkanów świata - Kilauea na Hawajach - znów dał o sobie znać. W niedzielne popołudnie doszło do kolejnej erupcji w kraterze Halema'uma'u. Lawa eksplodowała na wysokość ponad 300 metrów, a wraz z nią do atmosfery dostały się masy popiołów, a nawet mikroskopijne cząstki szkła.

Zobacz więcej

Kilauea, położony na wyspie Hawai'i, to jeden z najbardziej aktywnych wulkanów globu. Jego najnowsza erupcja rozpoczęła się w niedzielę o 16:15 czasu lokalnego i jest już 23. z kolei w ramach trwającego od grudnia zeszłego roku cyklu aktywności. Erupcja koncentruje się w obrębie krateru Halema'uma'u, zlokalizowanego w szczytowej części wulkanu.

 

ZOBACZ: Ulatnia się gaz spod Yellowstone. Ten superwulkan ściśle kontrolują naukowcy

 

Obecnie wulkan cechuje się wyjątkowo intensywną aktywnością. W północnym otworze erupcyjnym fontanny lawy sięgają ponad 300 metrów wysokości, a w południowym - około 70 metrów. Jednocześnie zaobserwowano ogromną emisję dwutlenku siarki (SO2) - nawet do 50 tys. ton dziennie podczas najbardziej aktywnej fazy.

 

Z uwagi na skalę zjawiska, amerykańska służba geologiczna USGS ogłosiła poziom alarmowy "WATCH" oraz kod koloru "ORANGE" dla lotnictwa. Oznacza to umiarkowaną aktywność erupcyjną z możliwym wpływem na ruch lotniczy, zwłaszcza w przypadku pojawienia się popiołów w atmosferze.

Kilauea wyrzuca z siebie lawę. Hawajski wulkan atrakcją turystyczną

Aktywność wulkaniczna pozostaje ograniczona do terenu Parku Narodowego Wulkanów Hawajskich, który mimo trwającej erupcji nadal przyciąga wielu turystów. Władze parku przypominają jednak o konieczności zachowania ostrożności, przestrzegania zaleceń i zakazu wstępu do niebezpiecznych stref.

 

ZOBACZ: Niebezpieczeństwo od strony Niemiec. Potężny wulkan zaledwie 600 km od Polski

 

Ze względu na emisję toksycznych gazów oraz obecności mikroskopijnych cząsteczek szkła w powietrzu - tzw. włosów Pele - zaleca się również używanie masek ochronnych.

 

Dla ciekawych, którzy nie mogą obserwować zjawiska na żywo, USGS udostępnia transmisję na żywo z krateru Halema'uma'u. Dzięki temu każdy może zobaczyć na własne oczy potęgę natury w jednym z najaktywniejszych wulkanicznych miejsc na Ziemi - bez narażania życia. 

kk/wka / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie