Stoch trzeci w Kuusamo, wygrał Kobayashi

Świat
PAP/EPA/KIMMO BRANDT

Kamil Stoch zajął trzecie miejsce w niedzielnym konkursie Pucharu Świata w skokach narciarskich w fińskim Kuusamo. Zwyciężył Japończyk Ryoyu Kobayashi, który triumfował także dzień wcześniej. Na drugiej pozycji uplasował się Niemiec Andreas Wellinger. Piąty był Piotr Żyła, dwunasty Dawid Kubacki i trzynasty Jakub Wolny.

Kobayashi w serii finałowej wyrównał rekord obiektu w Kuusamo Austriaka Stefana Krafta - 147,5 m, mimo że skakał z obniżonego rozbiegu. Japończyk, który prowadził po pierwszej serii z rezultatem 140 m, triumfował zdecydowanie z dorobkiem 310,4 pkt.

Japończyk jest w tym sezonie w doskonałej formie, wygrał w sobotę, gdy Stoch był drugi, a Żyła trzeci. W niedzielę w finale to potwierdził, rekordowy rezultat uzyskał z rozbiegu obniżonego decyzją trenera do ósmej belki, gdy wszyscy inni skakali z dziesiątej.

Po pierwszej serii na drugiej pozycji był Wellinger (136 m), który miał 139,4 pkt i o... 0,1 pkt wyprzedzał trzeciego Stocha (136,5 m). Dobrze wypadli pozostali podopieczni trenera Stefana Horngachera, w czołowej "10" obok Stocha był jeszcze szósty Żyła - 133,5 m i dziesiąty Kubacki - 130 m. Na 17. pozycji sklasyfikowano Wolnego - 125,5 m.

Odpadł tylko Stefan Hula, który zajął 44. miejsce po lądowaniu na 112 m.

Ammann i Schlierenzauer odpadli w kwalifikacjach

W finale obok trójki, która stanęła na podium (Kobayashi - 147,5 m; Wellinger - 145,5 m; Stoch - 144 m), jeszcze jeden zawodnik miał próbę powyżej 140 m. To Słoweniec Domen Prevc, który został sklasyfikowany na czwartym miejscu po skokach na odległość 136,5 i 142,5 m.

Żyła w drugiej serii wylądował na 139,5 m i awansował w konkursie o jedną lokatę. Wolny miał 134 m i z 17. miejsce po pierwszej serii "wskoczył" na 13. Kubacki w finale osiągnął 133 m, co dało w zawodach 12. lokatę.

Niedzielny konkurs w Kuusamo pokazał, że być może na światowych skoczniach będzie powoli dochodziło do zmian pokoleniowych. W kwalifikacjach odpadli m.in. czterokrotny złoty medalista olimpijski Szwajcar Simon Ammann i złoty medalista olimpijski, zdobywca Pucharu Świata Austriak Gregor Schlierenzauer, a po pierwszej serii start zakończył Japończyk Noriaki Kasai zajmując 38. miejsce.

W klasyfikacji generalnej PŚ na pozycji lidera umocnił się Kobayashi z dorobkiem 260 pkt, drugi jest Stoch, który zgromadził 190 pkt.