Na rewersie monety umieszczono fragment wizerunku fasady Teatru im. Juliusza Słowackiego, według projektu Jana Zawiejskiego.

 

NBP

 

 

Na awersie widoczne są postaci z kurtyny Henryka Siemiradzkiego: "Natchnienie kojarzące Piękno z Prawdą", autoportret Stanisława Wyspiańskiego, którego twórczość zdecydowała o całej historii Teatru im. Juliusza Słowackiego, oraz stałe elementy monety: wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej, nominał i napis: "Rzeczpospolita Polska" oraz rok emisji.

 

NBP

 

 

Narodowy Bank Polski ma wyłączne prawo do emitowania monet i banknotów w Polsce. Wszystkie znaki pieniężne emitowane przez NBP - w tym okolicznościowe i kolekcjonerskie - są prawnym środkiem płatniczym w Polsce. Emisja wartości kolekcjonerskich stanowi okazję zarówno do upamiętniania ważnych historycznych rocznic i postaci, jak i do rozwijania zainteresowań polską kulturą, nauką i tradycją.

 

30 października Narodowy Bank Polski planuje wprowadzić do obiegu kolejne z serii "Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości" monety "Ignacy Jan Paderewski": złotą o nominale 100 zł oraz srebrną o nominale 10 zł.

 

PAP