Poseł PiS Marek Suski stwierdził, że treść pytań do referendum konsultacyjnego w sprawie ewentualnych zmian w Konstytucji zgłoszonych przez prezydenta Andrzeja Dudę będzie wymagać dyskusji.

 

Suski: "pożyjemy, zobaczymy"

 

- Nie rozumie pan propozycji pana prezydenta? – zapytał prowadzący rozmowę Piotr Witwicki.

 

- No nie do końca, o co chodzi w tej propozycji  - stwierdził krótko poseł PiS Marek Suski.

 

- Pożyjemy, zobaczymy - dodał polityk PiS.

 

"Poszukiwanie rozwiązań, które sią bardziej społeczeństwu podobają"

 

Zapytany, czy będzie brał udział w referendum prezydenckim odparł: - Na razie tego referendum nie ma. To wstępna propozycja, jeszcze z pewnością będą dogadywane poszczególne pytania.

 

Polityk Prawa i Sprawiedliwości dodał, że referendum konsultacyjne, to nie gotowe propozycje do akceptacji, ale "poszukiwanie różnych rozwiązań, które sią bardziej społeczeństwu podobają".


Szef gabinetu politycznego premiera przyznał, że ewentualne referendum mogłoby pomóc w rozstrzygnięciu, czy większe kompetencje powinien mieć w Polsce prezydent, czy premier.

 

"Żeby nie było sytuacji z wyrywaniem sobie krzeseł"

 

Powiedział, że podczas wizyt zagranicznych, w których towarzyszy premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, niektórzy przywódcy "w dyplomatycznym języku" dają do zrozumienia, że "Polska jest pewnym sensie ewenementem", bo nie wiadomo do końca, z kim rozmawiać w sprawach polityki zagranicznej - czy z prezydentem, czy z premierem. - Ma to znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy obaj reprezentują różne obozy polityczne - wyjaśniał Suski.

 

Suski widzi potrzebę rozstrzygnięcia. - Żeby nie było takich sytuacji z zabieraniem samolotu, wyrywaniem sobie krzeseł.

 

"Jestem za systemem bardziej kanclerskim"


- Rozumiem intencje prezydenta, żeby skończyć z tym dwugłosem - powiedział. - Ja jestem w tym momencie za systemem bardziej kanclerskim, to znaczy żeby to było skupione w rękach premiera, który rzeczywiście sprawuje władze wykonawczą - podkreślił.

 
- Wzbudziła w panu entuzjazm ta wstępna propozycja - nie ustępował dziennikarz.


- Jak widać - odpowiedział Suski. - Prezydent ma prawo do zgłaszania inicjatyw referendalnych. Będziemy rozmawiać nad tymi propozycjami - dodał.

 

Propozycja 15 pytań w referendum

 

Prezydent Andrzej Dyda zaproponował we wtorek 15 pytań w referendum ws. konstytucji.

 

Poniżej lista propozycji pytań referendalnych zaproponowanych przez Kancelarię Prezydenta:
 
1. Czy jest Pani/Pan za uchwaleniem a) nowej Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej? b) zmian w obowiązującej Konstytucji RP?
 
2. Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem do Konstytucji RP obowiązku przeprowadzenia referendum ogólnokrajowego, zatwierdzającego zmiany Konstytucji?
 
3. Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem do Konstytucji RP obowiązku przeprowadzenia referendum ogólnokrajowego w sprawach o istotnym znaczeniu dla Państwa i Narodu, jeśli z takim żądaniem wystąpi co najmniej 1.000.000 obywateli?
 
4. Czy jest Pani/Pan za odwołaniem się w preambule Konstytucji RP do ponadtysiącletniego chrześcijańskiego dziedzictwa Polski i Europy jako ważnego źródła naszej tradycji, kultury i narodowej tożsamości?
 
5. Czy jest Pani/Pan za konstytucyjnym zagwarantowaniem szczególnego wsparcia dla rodziny, polegającego na wprowadzeniu zasady nienaruszalności praw nabytych (takich jak świadczenia "500+")?
 
6. Czy jest Pani/Pan za zagwarantowaniem w Konstytucji RP szczególnej ochrony prawa do emerytury dla kobiet od 60 roku życia, a dla mężczyzn od 65 roku życia?
 
7. Czy jest Pani/Pan za konstytucyjnym zagwarantowaniem członkostwa Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej?
 
8. Czy jest Pani/Pan za zapisaniem w Konstytucji RP gwarancji suwerenności Polski w Unii Europejskiej oraz zasady wyższości Konstytucji nad prawem międzynarodowym i europejskim?
 
9. Czy jest Pani/Pan za konstytucyjnym zagwarantowaniem członkostwa Rzeczypospolitej Polskiej w NATO (Sojuszu Północnoatlantyckim)?
 
10. Czy jest Pani/Pan za zagwarantowaniem w Konstytucji RP szczególnej ochrony polskiego rolnictwa i bezpieczeństwa żywnościowego Polski?
 
11. Czy jest Pani/Pan za wzmocnieniem w Konstytucji RP pozycji rodziny, z uwzględnieniem ochrony obok macierzyństwa także ojcostwa?
 
12. Czy jest Pani/Pan za konstytucyjną ochroną pracy, jako fundamentu społecznej gospodarki rynkowej?
 
13. Czy jest Pani/Pan za wzmocnieniem kompetencji wybieranego przez Naród Prezydenta w sferze polityki zagranicznej i zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi Rzeczypospolitej Polskiej?
 
14. Czy jest Pani/Pan za przyznaniem w Konstytucji RP gwarancji szczególnej opieki zdrowotnej kobietom ciężarnym, dzieciom, osobom niepełnosprawnym i w podeszłym wieku?
 
15. Czy jest Pani/Pan za zagwarantowaniem w Konstytucji RP podziału jednostek samorządu terytorialnego na gminy, powiaty i województwa?

 

polsatnews.pl