Joanna Schmidt we frakcji Verhofstadta. Została wiceprzewodniczącą europejskich liberałów

Polska
Joanna Schmidt we frakcji Verhofstadta. Została wiceprzewodniczącą europejskich liberałów
Twitter/Adam Szłapka

Głosami delegatów z 40 krajów posłanka Nowoczesnej Joanna Schmidt została wybrana wiceprzewodniczącą ALDE (Alliance of Liberals and Democrats for Europe - Porozumienie Liberałów i Demokratów na rzecz Europy). Jej kandydaturę na to stanowisko polecił Ryszard Petru. Liderem frakcji ALDE w Parlamencie Europejskim jest Guy Verhofstadt, znany z krytycznych wypowiedzi pod adresem polskiego rządu.

W sobotnim głosowaniu, podczas trwającego od 1 grudnia Kongresu ALDE, Schmidt uzyskała 370 głosów, co stanowiło drugi wynik wśród siedmiu zgłoszonych kandydatur.

 

W swoim wystąpieniu Schmidt podkreśliła, że "zarówno Polska jak i Europa są teraz w szczególnym, historycznym momencie". - Europa zmagać się musi z kryzysem migracyjnym, rosnącym nacjonalizmem i niepewnymi skutkami Brexitu. Polska zaś, jako kolebka Solidarności, wolności i demokracji, stoi teraz przed zagrożeniami związanymi z niszczeniem demokratycznych instytucji państwa - dodała.

 

 

Posłanka Nowoczesnej zapowiedziała silną determinację i zaangażowanie, by głos Polski był słyszalny w Europie, a wartości europejskie stanowiły stały fundament polskiej racji stanu.

 

Członkami grupy ALDE są między innymi premierzy: Słowenii, Danii, Estonii, Holandii i Finlandii.

 

 

 

Rzeczniczka Nowoczesnej Paulina Henning-Kloska mówiła wcześniej, że kandydatura Schmidt została zgłoszona przez zarząd krajowy partii. - Jeśli nasza posłanka dostanie się do zarządu ALDE, zyskamy większy wpływ na debatę na poziomie europejskim - oceniła.

 

 

polsatnews.pl

zdr/paw/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze