Były wójt oraz były skarbnik Rewala mają zarzuty po śledztwie CBA

Polska
Były wójt oraz były skarbnik Rewala mają zarzuty po śledztwie CBA
cba.gov.pl

Były wójt gminy Rewal (zachodniopomorskie) Robert S., odwołany w czwartek przez premier Beatę Szydło i były skarbnik gminy Seweryn B., mają zarzuty przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków, postawione po śledztwie prowadzonym przez CBA.

W czerwcu po śledztwie funkcjonariuszy szczecińskiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego, prowadzonym pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Szczecinie, obaj mężczyźni usłyszeli zarzuty dotyczące niegospodarności i wyrządzenia szkody w wielkich rozmiarach, w kwocie ponad 8 mln zł.

 

Piotr Kaczorek z wydziału komunikacji społecznej CBA potwierdził te doniesienia i zaznaczył, że śledztwo CBA nadal trwa. Podał, że były wójt i były skarbnik Rewala są obecnie pod dozorem policji. Zastosowano wobec nich poręczenia majątkowe w kwocie - odpowiednio - 40 tys. i 20 tys. zł oraz zakaz opuszczania kraju połączony z zakazem wydania paszportu. Wójt został też wtedy zawieszony w czynnościach służbowych.

 

Za przekroczenie uprawnień i niedopełnienie obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych w zakresie gospodarki finansowej gminy grozi byłemu wójtowi kara od jednego roku do dziesięciu lat, a byłemu skarbnikowi - do trzech lat pozbawienia wolności.

 

"Powtarzające się naruszanie ustaw"

 

Wójt Robert S. został odwołany przez premier Beatę Szydło w czwartek. Premier uzasadniła decyzję naruszaniem przez wójta przepisów prawa - powtarzających się, mimo wezwań do zaprzestania - zaciągania zobowiązań finansowych w parabankach i nieprawidłowości związanych ze sprawozdawczością finansową gminy.

 

B. wójt miał dopuścić się - zdaniem premier - powtarzającego się naruszania ustaw o samorządzie gminnym, ustawy o finansach publicznych, ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych.

 

Gmina zadłużona na 134 mln zł

 

Odwołany wójt może zaskarżyć decyzję premier - ma na to 30 dni. Obecnie obowiązki wójta pełni jego zastępca, a po uprawomocnieniu premier wyznaczy osobę, która będzie pełnić funkcje wójta do czasów wyborów.

 

Według izby obrachunkowej, zadłużenie Rewala rok temu wynosiło blisko 134 mln zł. Ministerstwo rozwoju i finansów udzieliło zadłużonej gminie ok. 100 mln zł pożyczki. Według byłego wójta, zła sytuacja finansów gminy i uwikłanie w kredyty w parabankach, to efekt kilkuletnich inwestycji i spadku sprzedaży mienia komunalnego.

 

PAP

mr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze