"Liczyliśmy na trochę lepszy wynik". Merkel po zwycięstwie w wyborach

Świat

Kanclerz Niemiec powiedziała w niedzielę po ogłoszeniu wyników sondaży exit polls, że kierowany przez nią blok partii chadeckich CDU/CSU "zrealizował strategiczny cel" i ma obecnie misję tworzenia rządu. W wyborach do Bundestagu chadecy zdobyli 32,9 proc. głosów. - Nie będę owijała w bawełnę, że liczyliśmy na trochę lepszy wynik - powiedziała Angela Merkel w krótkim wystąpieniu w centrali CDU.

- Nie wolno nam jednak zapominać, że za nami jest bardzo wymagająca kadencja - zastrzegła Merkel.

 

Od 2015 roku do Niemiec przyjechało 1,3 mln migrantów, głównie z Bliskiego Wschodu, za zamiarem ubiegania się o azyl, co mocno spolaryzowało niemieckie społeczeństwo.

 

Najgorszy wynik od 1949 roku

 

- Dlatego cieszę się, że osiągnęliśmy strategiczne cele naszej kampanii wyborczej. Jesteśmy największą siłą, mamy misję tworzenia rządu, przeciwko nam nie może powstać żaden inny rząd - tłumaczyła szefowa CDU.

 

Merkel zapowiedziała, że będzie zabiegała o odzyskanie wyborców, którzy przeszli do Alternatywy dla Niemiec (AfD). Z informacji telewizji ARD wynika, że w porównaniu z poprzednimi wyborami ponad 1 mln wyborców przeniosło swoje głosy na AfD.

 

Partie chadeckie uzyskały najgorszy wynik od 1949 roku.

 

PAP

ml/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze