"Komisja nam przeszkadza, nawet w dyskusji". Waszczykowski udzielił wywiadu telewizji France 24

Świat
"Komisja nam przeszkadza, nawet w dyskusji". Waszczykowski udzielił wywiadu telewizji France 24
PAP/Radek Pietruszka

Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski udzielił we wtorek wywiadu francuskiej stacji telewizyjnej France 24. Rozmowa dotyczyła stosunków między Warszawą a Brukselą, a w szczególności polityki wobec imigrantów i reform instytucjonalnych w Polsce.

Waszczykowski przypomniał, że Polska jest suwerennym państwem i jako takie miało prawo do debaty na temat reform bez konieczności informowania Komisji Europejskiej. - Często słyszymy od Komisji Europejskiej, że jesteśmy zbyt młodą demokracją, że być może mamy odmienną kulturę sądowniczą, więc nie mamy prawa do rozwiązań, innych niż te które istnieją już w niektórych państwach - powiedział szef MSZ.

 

Minister podkreślił, że Polska jest na etapie dyskusji dotyczącej ewentualnych zmian sądowniczych. Komisja Europejska, jak podkreślił Waszczykowski, nie może narzucać Polsce swoich kierunków myślenia. - Komisja nam przeszkadza, nawet w dyskusji - powiedział.

 

"Dialog z rządem, a nie z jego opozycją"

 

Waszczykowski podkreślił, że Polska jest pełnoprawnym krajem Unii Europejskiej, dlatego też ma prawo do pełnego dialogu z Brukselą. - Dialogu z rządem, a nie z jego opozycją - podkreślił szef MSZ.

 

W wywiadzie poruszono też kwestię imigrantów. Na pytanie, czy obawiamy się restrykcji wobec odmowy ich przyjęcia, minister odpowiedział, że nie jest prawdą iż, Polacy są zamkniętym i ksenofobicznym narodem.

 

Waszczykowski zaznaczył, że Polska przyjmuje już tysiące imigrantów. Przykładem są choćby uchodźcy z Ukrainy. - W zeszłym roku wydaliśmy 1 mln 200 tys. wiz. Tylko w tym roku wydaliśmy ich już więcej niż 750 tys., większość z pozwoleniem na pracę - podkreślił minister. Zaznaczył też, że Polska przyjmuje tych imigrantów, których nie chcą przyjmować inne kraje UE. - Czy ci imigranci są gorsi? - zapytał szef MSZ dziennikarza France 24.

 

"Konieczny jest dalszy dialog"

 

Waszczykowski podkreślił, że imigranci mają świadomość tego, że inne kraje europejskie, choćby Niemcy, są w stanie zapewnić im warunki trzy, -czterokrotnie lepsze niż Polska. Wyjaśnił, że ze względów bezpieczeństwa nasz kraj nie może przyjąć imigrantów, których tożsamości nie jest w stanie ustalić. - Często mają ich kilka - dodał Waszczykowski.

 

Odnosząc się do stosunków polsko-francuskich minister stwierdził, że słowa prezydenta Emmanuela Macrona skierowane pod adresem Polski nie były konieczne. Jego zdaniem konieczny jest dalszy dialog. W tym celu minister obrony narodowej Antoni Macierewicz spotkał się ostatnio ze swoją francuską odpowiednik Florence Parly, z kolei w środę minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska spotka się z francuską minister pracy Muriel Pénicaud.

 

Wywiad zakończono pytaniem o roszczenia reparacyjne za zniszczenia dokonane przez Niemcy w Polsce w czasie drugiej wojny światowej. Zdaniem ministra, od 70 lat sprawa ta nie jest wyjaśniona i "wymaga przyjrzenia się jej z bliska".

 

PAP

dk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze