Sprzedawali na niby drukarki w sieci. W rzeczywistości transferowali pieniądze Państwa Islamskiego do USA

Świat
Sprzedawali na niby drukarki w sieci. W rzeczywistości transferowali pieniądze Państwa Islamskiego do USA
pixabay.com/stephenbayer

Państwo Islamskie (IS) używało internetowego serwisu aukcyjnego eBay i cyfrowego portfela PayPal do finansowania działalności - poinformowały w piątek amerykańskie media, powołując się na dokumenty FBI. Transfer pieniędzy umożliwiała fikcyjna sprzedaż drukarek w sieci. Prawdopodobnie były to środki na dokonanie ataku terrorystycznego w USA.

Jak wykazało dochodzenie FBI, globalna sieć Państwa Islamskiego wykorzystując serwisy eBay i serwis płatniczy PayPal (do roku 2015 należący do eBay) operowała w wielu państwach, w tym w Wielkiej Brytanii i w Bangladeszu.

 

Informatyk wymyślił prawie doskonały transfer

 

Pomysłodawcą i szefem tej skomplikowanej sieci finansowej -  wykorzystującej anonimowość i globalny charakter internetu do ukrycia pochodzenia i przeznaczenia funduszy IS - był informatyk Siful Sujan, członek wewnętrznego kręgu dowodzenia IS.

 

Urodzony w Bangladeszu i wykształcony w Wielkiej Brytanii 31-letni Siful Sujan został zgładzony w Syrii w wyniku ataku amerykańskiego drona w grudniu 2015 roku.

 

Amerykańskim ogniwem internetowej siatki finansowej Państwa Islamskiego, którą stworzył Sujan, był - jak utrzymują prokuratorzy federalni w niedawno ujawnionym akcie oskarżenia - urodzony w Egipcie obywatel amerykański Mohamed Elshinawy.

 

Prowadził on na eBay fikcyjną sprzedaż drukarek komputerowych, aby ukryć rzeczywiste źródło pochodzenia pieniędzy, które otrzymywał od IS.

 

"Wall Street Journal": wiele innych osób w siatce

 

32-letni obecnie Elshinawy po długiej obserwacji jego działalności przez agentów FBI został zatrzymany w stanie Maryland w roku 2015 pod zarzutem współpracy z organizacją terrorystyczną i wspierania terroryzmu - poinformował jako pierwszy dziennik "Wall Street Journal", powołując się na niedawno ujawniony akt oskarżenia. Elshinawy, który utrzymuje, że jest niewinny, obecnie przebywa w federalnym areszcie śledczym pod Baltimore.

 

Z aktu oskarżenia Elshinawy'ego - jak twierdzi "Wall Street Journal" - "można wywnioskować, że wiele innych osób związanych z siecią finansową IS w wyniku tego dochodzenia FBI zostało zatrzymanych w Wielkiej Brytanii i w Bangladeszu".

 

Elshinawy, który złożył przysięgę wierności IS, podczas przesłuchania zeznał, że pieniądze, jakie otrzymywał za fikcyjne transakcje na eBay za pośrednictwem PayPal, zgodnie z instrukcjami jego mocodawców z IS "miały być przeznaczone na potrzeby operacyjne w Stanach Zjednoczonych" - prawdopodobnie na dokonanie ataku terrorystycznego.

 

Służby szukają igły w stogu siana

 

Stosowanie przez terrorystów takich niekonwencjonalnych metod jak przesyłanie i "pranie pieniędzy" na działalność terrorystyczną w internecie powoduje, że "walka z finansowaniem międzynarodowego terroryzmu przypomina szukanie igły w stogu siana" - powiedział anonimowo cytowany na łamach dziennika "WSJ" były urzędnik specjalnego wydziału ministerstwa finansów zajmującego się tropieniem podejrzanych transakcji finansowych w globalnym systemie finansowym.

 

PAP

hlk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze