Niemcy wstydzą się za rodaków za granicą

Świat
Niemcy wstydzą się za rodaków za granicą
Pixabay/rsteve254

Aż 81 proc. Niemców przyznało w sondażu, że zdarza im się wstydzić za swoich rodaków za granicą - pisze w czwartek agencja dpa, wskazując wśród niepożądanych zachowań turystów m.in. bójki w barze, picie alkoholu na plaży czy strój plażowy w restauracji.

Z badania opinii publicznej przeprowadzonego przez ośrodek YouGov wynika, że 81 proc. Niemców odczuwa zażenowanie, gdy ich rodacy zachowują się niewłaściwie podczas pobytu za granicą, a 93 proc. uważa, że od turystów należy oczekiwać dobrych manier.

 

Ponadto zdecydowana większość respondentów (80 proc.) wyraziła zrozumienie dla niedawnych protestów mieszkańców Majorki i Barcelony przeciw masowemu napływowi turystów kosztem miejscowej ludności.

 

W Barcelonie doszło do napaści na turystyczny autokar. Z kolei na Majorce protestujący wskazywali, że wynajmowanie turystom prywatnych mieszkań i domów ogranicza ofertę lokali mieszkaniowych dla miejscowych i winduje ceny nieruchomości; mówiono też o bójkach wszczynanych przez turystów i problemach z rosnącą lawinowo ilością śmieci.

 

W odpowiedzi na te postulaty władze Majorki zapowiedziały ograniczenie w przyszłości liczby turystów. Plan ten poparło 68 proc. uczestników badania YouGov, a 21 proc. było mu przeciwnych.

 

860-tysięczną Majorkę w 2015 roku odwiedziło ponad 8,3 mln turystów, głównie Niemców, Brytyjczyków i Hiszpanów - wynika z oficjalnych danych.

 

PAP

dk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze