"Szarmancki gest" pod adresem Berlina. Wizyta Williama i Kate w Niemczech

Świat
William i Kate w Berlinie
Galeria zdjęć (11)

Brytyjska para książęca bardzo pracowicie spędziła pierwszy dzień wizyty w Niemczech. William i Kate spotkali się z kanclerz Angelą Merkel, odwiedzili Bramę Brandenburską, rozmawiali też z działaczami organizacji charytatywnych. Pierwsza wizyta książęcej pary w Niemczech interpretowana jest przez media jako "szarmancki gest" pod adresem Berlina w czasach trudnych negocjacji o Brexicie.

Kanclerz Angela Merkel powitała Williama i Kate na czerwonym dywanie przed urzędem kanclerskim, a następnie zaprowadziła swoich gości na balkon swojej siedziby, skąd roztacza się wspaniały widok na dzielnicę rządową. Nie wiadomo, czy rozmawiano o Brexicie, ponieważ wizyta miała charakter prywatny - pisze agencja dpa.

 

Dzieci George i Charlotte nie uczestniczyły w spotkaniu z Merkel.

 

Przy Bramie Brandenburskiej na parę książęcą czekało kilkaset osób wymachujących niemieckimi i brytyjskimi chorągiewkami. William i Kate przeszli przez pochodzącą z końca XVIII wieku Bramę - symbolizującą w czasie zimnej wojny podział Europy na dwa wrogie bloki polityczno-wojskowe, a po 1989 roku zjednoczenie Europy. Towarzyszył im burmistrz Berlina Michael Mueller z córką Niną.

 

Pomnik Ofiar Holokaustu

 

Brytyjscy goście przeszli następnie do znajdującego się nieopodal Pomnika Ofiar Holokaustu. Szef fundacji opiekującej się Pomnikiem Uwe Neumaerker oprowadził parę książęcą po wystawie. W wizycie w tym miejscu uczestniczył świadek historii 96-letni Leon Schwarzbaum. Były więzień niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz prosił Williama, by "przekazał dalej wiedzę" o Holokauście. - Jestem bardzo poruszony - powiedział William, cytowany przez dpa.

 

Neumaerker podkreślił, że William był dzień wcześniej w innym niemieckim obozie - Stutthof pod Gdańskiem. - (William) uważa, że jego pokolenie musi poznać prawdę - powiedział.

 

Przyjęcie w rezydencji prezydenta

 

W dzielnicy Marzahn we wschodniej części Berlina para książęca spotkała się z działaczami organizacji pomagającej dzieciom żyjącym na ulicy.

 

Późnym popołudniem księcia i księżną Cambridge przyjął w pałacu Bellevue prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier. Wieczorem w rezydencji ambasadora Wielkiej Brytanii odbędzie się przyjęcie z okazji 91. urodzin królowej Elżbiety II.

 

William i Kate odwiedzą też uniwersyteckie miasto Heidelberg - partnerskie miasto Cambridge. Będą również w Hamburgu.

 

PAP

mta/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze