Maike Kohl-Richter, wdowa po Helmucie Kohlu, nie życzyła sobie państwowego charakteru pogrzebu. Nie chciała także, by podczas uroczystości przemawiała kanclerz Angela Merkel. Kobieta miała twierdzić, że były szef niemieckiego rządu chciał, by mówcą podczas pogrzebu był premier Węgier Wiktor Orban.

 

Wdowa "intryguje i manipuluje"


Kilka dni po śmierci Kohla, Kohl-Richter nie wpuściła do domu jego syna Waltera.


Helmut Kohl zerwał kontakty z dziećmi po ślubie z młodszą o 34 lata Maike Richter. Rodzina byłego kanclerza zarzuca jego drugiej żonie intrygę i manipulację. Podkreśla także, że synom Kohla grożono aresztowaniem.


We wtorek w katedrze św. Jadwigi w Berlinie odprawione zostało nabożeństwo za zmarłego 16 czerwca Helmuta Kohla. Ksiądz prałat Karl Juesten życzył rodzinie byłego kanclerza Niemiec pojednania i pokoju.


We mszy uczestniczyli m.in. prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier i kanclerz Angela Merkel.


- My, osoby znajdujące się na zewnątrz, powinniśmy zachować powściągliwość przy ocenie tych zróżnicowanych punktów widzenia. Możemy jedynie i powinniśmy powiedzieć: w tej godzinie nasze myśli są przy wdowie po Helmucie Kohlu i przy jego synach oraz ich rodzinach. Życzymy im wszystkim, by doświadczyli między sobą pojednania i pokoju - mówił duchowny.

 

Pogrzeb w Spirze po europejskim akcie żałobnym

 

Helmut Kohl, sprawujący urząd kanclerza Niemiec nieprzerwanie od 1982 do 1998 roku, zmarł po długiej chorobie w swym domu w Ludwigshafen w wieku 87 lat.


Z informacji podanych przez niemieckie MSW uroczystość żałobna w Parlamencie Europejskim rozpocznie się 1 lipca o godz. 11. Na liście mówców znajdują się obecnie kanclerz Niemiec Angela Merkel, przewodniczący PE Antonio Tajani, przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk i szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker, a także - prezydent Francji Emmanuel Macron i b. prezydent USA, Bill Clinton.


Po dwugodzinnej ceremonii, określanej jako europejski akt żałobny, trumna z ciałem Kohla zostanie przewieziona śmigłowcem ze Strasburga do Ludwigshafen, a następnie przetransportowana statkiem do Spiry, gdzie późnym popołudniem w katedrze zostanie odprawiona msza żałobna. Potem nastąpi pochówek na cmentarzu w Spirze.

 

Polsat News, PAP, Fot. PAP/EPA/RONALD WITTEK, wideo: Polsat News, Reuters