MFW wyjaśnił w oświadczeniu, że obniża prognozę po przeglądzie polityki gospodarczej Waszyngtonu, ponieważ planów obecnej administracji dotyczących uzyskania wzrostu gospodarczego powyżej 3 proc. PKB w dłuższym okresie nie uda się raczej zrealizować.

 

Fundusz wyjaśnia, że założenia amerykańskiej administracji są o tyle chybione, że na rynku pracy widać już, że osiągnięto niemal pełne zatrudnienie.

 

W kwietniu MFW prognozował, że wzrost gospodarczy USA wyniesie 2,3 proc. w 2017 roku i 2,5 w roku następnym. Fundusz przyjął wtedy założenie, że obiecywane przez administrację Trumpa redukcje podatków oraz zwiększenie inwestycji rządu federalnego pobudzą gospodarkę.

Zważywszy jednak na brak szczegółowych informacji o "wciąż ewoluujących planach" gospodarczych i fiskalnych Waszyngtonu Fundusz zdecydował się obniżyć prognozę dla USA.

 

Cięcia podatkowe niekorzystne dla niektórych gospodarstw


MFW skomentował też we wtorkowym oświadczeniu projekt budżetu federalnego przygotowany przez administrację Trumpa, pisząc, że przewidziane w nim cięcia podatkowe będą niekorzystne dla gospodarstw domowych o niskich lub średnich dochodach; Fundusz dodał, że "byłoby to sprzeczne z (deklarowanymi) celami budżetu (polegającymi) na promowaniu bezpieczeństwa oraz dobrobytu dla wszystkich Amerykanów".

 

MFW proponuje, by Waszyngton skoncentrował się raczej na polityce podatkowej, która poprawi relację między dochodami budżetu a PKB i na bardziej zrównoważonych cięciach podatkowych, które wzmocnią system zabezpieczeń społecznych, a także, by ograniczył wzrost kosztów opieki medycznej.

 

PAP