Od 1994 roku istnieje w Niemczech Krajowa Komisja ds. Karmienia Piersią, która doradza niemieckiemu rządowi odnośnie inicjatyw służących popularyzacji i zniesienia barier w karmieniu piersią w miejscach publicznych.


Komisja opracowała teraz raport będący zbiorem "pozytywnych przesłanek zwiększających akceptację dla karmiących matek". Raport ten zostanie niebawem przekazany komisji petycyjnej Bundestagu i opublikowany.


Papież Franciszek namawia do karmienia w kościołach


Większość (61 proc.) Niemców popiera karmienie piersią w miejscach publicznych - wykazała opublikowana w styczniu 2017 roku ankieta instytutu YouGov. Decydującą rolą odgrywa jednak miejsce - i tutaj nie wszyscy Niemcy przystają na publiczne karmienie. Większość ankietowanych stwierdziła, że nieodpowiednimi miejscami są restauracje czy środki transportu publicznego. Do tego celu nadaje się za to ławka w parku czy plaża - stwierdziło dwie trzecie respondentów.


Niewielu zwolenników ma karmienie piersią w kościołach. Tylko 34 proc. uznało to za właściwe, 57 proc. za nieodpowiednie. Do tej pierwszej grupy zalicza się także papież Franciszek, który wielokrotnie wzywał  matki do karmienia swoich pociech w miejscach publicznych.

 

Deutsche Welle