British Airways: awaria usunięta. Wtorkowe loty zgodnie z rozkładem

Świat
British Airways: awaria usunięta. Wtorkowe loty zgodnie z rozkładem
PAP/EPA/Andy Rain

Brytyjskie linie lotnicze British Airways (BA) poinformowały w poniedziałek, że systemy komputerowe, których awaria spowodowała opóźnienia lotów dla tysięcy pasażerów działają już normalnie. Przewoźnik planuje we wtorek funkcjonować zgodnie z rozkładem.

W poniedziałek szereg lotów z dwóch londyńskich lotnisk Heathrow i Gatwick wciąż musiało zostać odwołanych, lub znacząco opóźnionych, bowiem BA nie było w stanie w całości usunąć skutków weekendowej usterki, w wyniku której przestał działać system informatyczny odpowiedzialny za zarządzanie m.in. tzw. manifestami lotniczymi, w tym listą pasażerów i odprawą online.

 

Linie wracają do rozkładu

 

Zgodnie z opublikowanym w poniedziałek późnym wieczorem oświadczeniem, BA zamierza jednak we wtorek "wykonać wszystkie połączenia zgodnie z rozkładem".

 

Jednocześnie władze lotniska Heathrow zapewniły, że wszystkie bagaże, które zostały zatrzymane na lotnisku w trakcie weekendowego chaosu komunikacyjnego, zostaną zwrócone podróżnym "tak szybko jak to będzie możliwe".

 

Odwołano około 200 połączeń

 

W sobotę wczesnym popołudniem tysiące pasażerów zostało uziemionych, po tym jak awaria zmusiła BA do odwołania około 200 połączeń, a kolejnych 200 miało znaczące opóźnienia.

 

W wydanym w niedzielę oświadczeniu firma przeprosiła pasażerów za opóźnienia i zapewniła, że służby informatyczne pracują nad jak najszybszym przywróceniem pełnej sprawności systemu. Linie lotnicze podkreśliły jednak, że nie ma dowodów na to, iż awaria jest skutkiem cyberataku.

 

Długi weekend i ferie z przygodami

 

Wielu Brytyjczyków zaplanowało w tych dniach podróże w związku z przedłużonym o jeden dzień weekendem w ich kraju, w którym tradycyjnie ostatni poniedziałek maja jest dniem wolnym od pracy.

 

Dzieci w wieku szkolnym mają również tygodniowe ferie wiosenne, co sprawia, że jest to jeden z najpopularniejszych okresów wyjazdów zagranicznych w roku.

 

British Airways doświadczyły awarii także w lipcu i wrześniu 2016 roku, co również doprowadziło do poważnych opóźnień lotów. Wielka Brytania była jednym z krajów najbardziej poszkodowanych w wyniku globalnej serii ataków hakerskich, przeprowadzonych 12 maja na - jak ocenia Europol - ok. 200 tys. osób i organizacji w co najmniej 150 krajach na całym świecie.

 

PAP

dk/hlk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze