PO pyta o rolę Kempy ws. Stachowiaka. "Chcemy wiedzieć w jakim charakterze tam pojechała"

Polska
PO pyta o rolę Kempy ws. Stachowiaka. "Chcemy wiedzieć w jakim charakterze tam pojechała"
PAP/Tomasz Gzell

Posłowie PO poinformowali w piątek, że wystąpią do prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry o zabezpieczenie materiału dowodowego, który świadczyć ma o "tuszowania sprawy śmierci Igora Stachowiaka".

Na piątkowej konferencji prasowej w Sejmie poseł PO Krzysztof Brejza poinformował, że Platforma wystąpi do prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry z wnioskami o zabezpieczenie monitoringu z komendy policji w Oleśnicy.

 

Jak dodał PO chce wiedzieć, czy prawdą jest, że szefowa kancelarii premiera Beata Kempa zaraz po naradzie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z ministrem SWiA Mariuszem Błaszczakiem i wiceszefem MSWiA Jarosławem Zielińskim, która odbyła się po wyemitowaniu w sobotę w TVN filmu z kamery w paralizatorze, "w trybie pilnym udała się na Dolny Śląsk". - Chcemy wiedzieć w jakim charakterze tam pojechała - domagał się poseł PO.

 

"Za sprawą śmierci Igora Stachowiaka stoi zgniły układ"

 

- Występujemy o rejestr wyjazdów służbowych pani minister. Występujemy również z wnioskiem o zabezpieczenie bilingów z telefonów komórkowych pani minister Kempy, komendanta policji z Oleśnicy oraz komendanta Kokota - tej osoby, która odpowiada za wydarzenia z ubiegłego roku, a która zamiast ponieść konsekwencje otrzymała awans - podkreślił.

 

Brejza ocenił, że za sprawą śmierci w 2016 r. na wrocławskim komisariacie 25-letniego Igora Stachowiaka stoi "zgniły układ". - Ośmiornica z politycznymi mackami oplotła komendę - podkreślił.

 

Zdaniem posła PO tę sprawę może wyjaśnić tylko komisja śledcza. - Apelujemy do prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry o zebranie materiału dowodowego, który może świadczyć o tym, że proces tuszowania tej sprawy nie zakończył się po ujawnieniu nagrań przez media, tylko trwa nadal - podsumował.

 

Drastyczne materiały z komisariatu we Wrocławiu

 

TVN24 wyemitował w sobotę drastyczne materiały, do których dotarł, a które zostały zarejestrowane na Komisariacie Policji Wrocław-Stare Miasto przy ul. Trzemeskiej tuż przed śmiercią Igora Stachowiaka. Z materiału wynikało, że wobec zatrzymanego kilkakrotnie użyto paralizatora, co nagrała kamera z tego urządzenia.

 

W poniedziałek, w związku z wydarzeniami sprzed roku, szef MSWiA Mariusz Błaszczak odwołał komendanta dolnośląskiej policji, jego zastępcę ds. prewencji oraz komendant miejskiego we Wrocławiu. W niedzielę z kolei rzecznik KGP insp. Mariusz Ciarka informował, że trwa procedura zwolnienia policjanta, który użył na komisariacie paralizatora wobec Stachowiaka.

 

PAP

dk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze