"Niedopuszczalne w debacie publicznej". Amnesty International o słowach Krystyny Pawłowicz

Polska
"Niedopuszczalne w debacie publicznej". Amnesty International o słowach Krystyny Pawłowicz
Polsat News

Stowarzyszenie zwróciło uwagę na wypowiedź posłanki PiS podczas posiedzenia sejmowej komisji na temat zmian w KRS. Pawłowicz, zwracając się do krytyków reformy, powiedziała: "państwo powinniście, jak w Korei, przejść reedukację w obozach uczących demokracji". Amnesty International wystosowała list do przewodniczącego sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka z prośbą o reakcję.

"Apeluję do Pana Przewodniczącego o reagowanie na tego typu wypowiedzi i niedopuszczanie do zachowań nielicujących z godnością urzędu Posła RP" - napisała w liście do Stanisława Piotrowicza dyrektorka Stowarzyszenia Amnesty International - Draginja Nadażdin.

 

"Reedukacja w obozach pracy"

 

Podczas wtorkowego posiedzenia sejmowej komisji, która obradowała nad rządowym projektem noweli ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, Krystyna Pawłowicz nie szczędziła mocnych słów pod adresem krytyków proponowanych zmian.

 

Oświadczyła, że "środowisko sędziowskie wymaga odzyskania dla demokracji". - Państwo powinniście, jak w Korei, przejść reedukację w obozach uczących demokracji - powiedziała posłanka PiS.

 

"Kształtuje przekaz dla całego społeczeństwa"

 

"Amnesty International uznaje za niedopuszczalne odwoływanie się do tego rodzaju wzorców w debacie publicznej. Z głębokim zaniepokojeniem obserwujemy obniżenie kultury debaty publicznej w Polsce oraz degradację języka i formy debat sejmowych. Język debaty publicznej kształtuje przekaz dla całego społeczeństwa, które powiela przytaczane w debacie wzorce i argumenty oraz naśladuje styl wypowiedzi osób mających wpływ na decyzje polityczne" - czytamy w liście skierowanym do Piotrowicza.

 

Amnesty International przedstawia w swoim liście ustalenia komisja śledczej ONZ, która zajmowała się m.in. problemem łamania praw człowieka w Korei Północnej.

 

List także do marszałka

 

"Przewodniczący (Komisji ONZ-red.) porównał północnokoreański reżim do zbrodni nazistowskich, zbrodni popełnianych przez reżim apartheidu w RPA oraz Czerwonych Khmerów w Kambodży. Obozy reedukacji przez pracę, na które powołuje się pani posłanka Pawłowicz nazywane są przez Komisję obozami zagłady" - napisano.

 

List Amnesty International został wysłany także do wiadomości marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego.

 

polsatnews.pl

paw/luq/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze