Brytyjskie szpitale przygotowują się na możliwość nowego ataku

Świat
Brytyjskie szpitale przygotowują się na możliwość nowego ataku
Pixabay/KoalaParkLaundromat

Główne szpitale na terenie Anglii zajmujące się najpoważniejszymi urazami otrzymały instrukcję od władz służby zdrowia do przygotowania się na okoliczność nowego zamachu terrorystycznego w najbliższy weekend - wynika z listów, do którego dotarły w czwartek brytyjskie media.

Ujawnione przez magazyn branżowy "Health Service Journal" (HSJ) dokumenty wskazują na uruchomienie procedur związanych z wtorkowym podniesieniem poziomu zagrożenia terrorystycznego do najwyższego, czyli piątego. Formalnie oznacza on, że kolejny atak jest nie tylko bardzo prawdopodobny, ale może dojść do niego w każdej chwili.

 

W liście Chrisa Morana, jednego z dyrektorów brytyjskiej służby zdrowia NHS England, podkreślono, że "istnieje wiele rzeczy, które (...) można zrobić, aby przygotować się na kolejny incydent", wymieniając m.in. konieczność przygotowania planów zarządzania znaczną liczbą pacjentów z urazami poniesionymi w wyniku wybuchów i postrzałów, a także przejrzenia zasad dotyczących stosowania antybiotyków i radzenia sobie z infekcjami.

 

"Od dawna istniejące, wypróbowane i przetestowane procedury"

 

W oddzielnym dokumencie, podpisanym przez inną z dyrektorów NHS Anne Rainsberry, doradzono sprawdzenie zapasów krwi i niezbędnych narzędzi medycznych, a także przygotowanie list pacjentów, którzy mogliby być zwolnieni do domów w celu uzyskania większej liczby dostępnych łóżek.

 

To pierwsza sytuacja od zamachów w Bombaju w 2008 roku, kiedy brytyjskie szpitale otrzymały wyraźne instrukcje, aby przygotować się na możliwość ataku terrorystów.

 

Komentując publikację HSJ, rzecznik służby zdrowia podkreślił, że decyzja o podniesieniu poziomu zagrożenia terrorystycznego uruchomiła "od dawna istniejące, wypróbowane i przetestowane procedury".

 

Jak dodał, listy nie zostały wysłane w oparciu o żadne informacje o konkretnym możliwym zagrożeniu.

 

Najbliższy weekend w Wielkiej Brytanii będzie miał aż trzy dni. Tradycyjnie ostatni poniedziałek maja jest dniem wolnym od pracy.

 

PAP

dk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze