Łapiński: pytania ws. referendum konstytucyjnego będą znane dużo wcześniej

Polska
Łapiński: pytania ws. referendum konstytucyjnego będą znane dużo wcześniej
Polsat News

- Te pytania po pierwsze będą znane dużo wcześniej. Można sobie wyobrazić, że będzie to nazwijmy to w cudzysłowie w pewnym sensie dekalog konstytucyjny. Czyli to będzie 10 pytań, ale to jest kwestia dyskusyjna - podkreślił Krzysztof Łapiński (PiS), który od czwartku będzie pełnił funkcję rzecznika prezydenta Andrzeja Dudy.

Łapiński był pytany we wtorek w radiu RMF FM o to, jakie mają być pytania w referendum ws. konstytucji zapowiedzianym przez prezydenta Andrzeja Dudę.

 

- Do tej pory jak uchwalano konstytucję, to pracowali nad nią prawnicy, pracowali posłowie i potem naród dostawał dokument, który prezydent łaskawie mógł przyjąć lub odrzucić. A teraz pan prezydent chce pokazać i odwrócić troszeczkę sytuację. Powiedzieć najpierw: jeśli Polacy, moi rodacy uważacie, że konstytucja powinna być zmieniona, to najpierw wypowiedzcie się w referendum, w jakich kwestiach, a ja jako prezydent zaproponuję ilość pytań - mówił Łapiński.

 

Na pytanie czy nie będzie to prosty sondaż, w którym odpowiedzi nie będą wiążące Łapiński odparł: "Ależ oczywiście, ale taka odpowiedź będzie pewnym kierunkiem, nad którym potem będą mogli pracować prawnicy".

 

Pytania o UE


Na pytanie, czy w referendum powinno paść pytanie o sprawę euro odparł: "Powinno jakieś paść pytanie ogólne dotyczące, czy w konstytucji powinny być zapisane pewne kwestie dotyczące naszego członkowska w Unii Europejskiej".


- W kontekście naszych relacji z UE mógłby to być jeden z tematów - dodał Łapiński.

 

"Prezydent ma prawo weta i to jedna z możliwości"

 

- Prezydent dostrzega konieczność reform w systemie sprawiedliwości i to jest oczywiste. Natomiast jeśli chodzi o Krajową Radę Sądownictwa, to kwestia kadencyjności, czy można ją ustawowo skrócić, to przede wszystkim jest poważne zagadnienie. Jest w tej sprawie pytanie w Trybunale Konstytucyjnym. Prezydent mówił, że ma tutaj swoje pewne wątpliwości - powiedział Łapiński pytany, czy prezydent zawetuje ustawę o Krajowej Radzie Sądownictwa.

 

- No jest to jedna z możliwości, bo prezydent ma prawo weta i jest to jedna z możliwości. Czy tak będzie w tej sytuacji to proszę jeszcze poczekać - dodał Łapiński.

 

"Jeśli będą jakieś ustawy, które prezydent uważa, że powinny być zawetowane to będą zawetowane"

 

Na pytanie, dlaczego prezydent nie zawetował do tej pory żadnej ustawy Łapiński odpowiedział: "To jest tak, że też obecnie nie ma takiej sytuacji kohabitacji, jest prezydent, który został wybrany w demokratyczny sposób. Nie ma jeszcze półmetka kadencji".

 

Jak dodał "można sobie wyobrazić, że jeśli będą jakieś ustawy, które prezydent uważa, że powinny być zawetowane to będą zawetowane. Takie sytuacje mogą się zdarzyć. Ja nie wiem, czy to w tej ustawie. Ale pan prezydent wie i ma świadomość, że jeśli będzie jakaś ustawa, której on nie popiera, czy która nie jest zgodna z jego hasłami z jego programem, z którym szedł do wyborów to proszę bardzo" - stwierdził Łapiński.

 

Pierwsza dama "wypełnia godnie swoje obowiązki"

 

- Pierwsza dama jest osobą autonomiczną i sama decyduje, czy chce brać udział czynny w polityce - podkreślił polityk. Jak zaznaczył, Agata Duda "wypełnia godnie swoje obowiązki". Zauważył, że obecnie towarzyszy prezydentowi podczas jego wizyty w Etiopii.

 

Zdaniem Łapińskiego pierwsza dama jest "konsekwentna w tym, że od wypowiedzi publicznych, politycznych jest prezydent". - Pani Agata Duda wspiera pana prezydenta w innych sprawach - zaznaczył.

 

Na uwagę, że w kampanii prezydenckiej Agata Duda była pokazywana jako wzorowa żona i matka, a teraz milczy w wielu sprawach, na przykład nie wypowiedziała się w sprawie Czarnego Protestu Kobiet, Łapiński odparł: "udział pani prezydentowej nie był takim udziałem, gdzie mnożna było powiedzieć, że kampania była oparta o małżonkę".

 

- Może jest tak, że trzeba pokazać aktywność pani prezydentowej tu na innych polach, na polu charytatywnym, dobroczynnym, bo jest osobą bardzo pracowitą i bardzo się udziela. I to jest być może rola, którą bardzo dobrze spełnia. Tylko trzeba ją pokazać- zauważył Łapiński

 

PAP

prz/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze