Aleksiej Nawalny przeszedł operację oka. Stracił część widzenia po napadzie chuliganów

Świat
Aleksiej Nawalny przeszedł operację oka. Stracił część widzenia po napadzie chuliganów
navalny4/Instagram.com

Rosyjski opozycjonista Aleksiej Nawalny poinformował we wtorek, że przeszedł w Barcelonie operację oka. Na portalu społecznościowym Instagram Nawalny przekazał, że według lekarzy wzrok w prawym oku będzie odzyskiwał przez kilka miesięcy.

W ostatnich dniach dziennik "Moskowskij Komsomolec" podawał, że Nawalny wyjechał do Hiszpanii, jednak współpracownicy opozycjonisty nie komentowali tych doniesień. Sam Nawalny zapowiadał wcześniej, że może wyjechać na leczenie do jednego z krajów europejskich, ponieważ może być mu potrzebny przeszczep rogówki.

 

Pozwolenie na wyjazd

 

W zeszłym tygodniu opozycjonista nieoczekiwanie otrzymał paszport, choć przez pięć lat odmawiano mu wydania dokumentu. Następnie pojawiły się sprzeczne opinie na temat jego prawa do wyjazdu za granicę.

 

Nawalny dwukrotnie został skazany na karę pozbawienia wolności w zawieszeniu, co w Rosji stanowi podstawę do zabronienia obywatelowi opuszczania kraju. Część ekspertów oceniła jednak, że wyrok pięciu lat kolonii karnej w zawieszeniu, który niedawno się uprawomocnił, nie zakazuje Nawalnemu wyjazdu za granicę.

 

Atak chuliganów

 

Opozycjonista stracił ponad 80 proc. widzenia w prawym oku w rezultacie chuligańskiego ataku; lekarze oceniali przed operacją, że zmiana nie jest nieodwracalna.

 

Do napadu doszło 27 kwietnia, niezidentyfikowani sprawcy chlusnęli politykowi w twarz środkiem odkażającym, tzw. zielonką. 2 maja Nawalny poinformował, że złoży skargi na bezczynność policji w sprawie ataku.

 

 

Сразу отвечаю на очевидный вопрос: нет, мое лечение не заключалось в том, что меня били в правый глаз. Доктор в Барселоне (город этот оказался одним из центров европейской офтальмологии) сказал, что глаз мой починить попробует и вчера сделал операцию. Вот сейчас сняли с меня адскую повязку, но видон все равно специфический. Ну зато можно без всяких пиратских аксессуаров обходиться. Зрение, мне сказали, к сожалению, будет восстанавливаться несколько месяцев. Пока правым глазом вижу только первую строчку (где те самые Ш и Б). На просьбу установить мне рентгеновское или инфракрасное зрение в больнице ответили категорическим отказом. Очередное проявление русофобии. #глаз #правыйглаз #дваглаза #барселона #боярышник

Post udostępniony przez navalny4 (@navalny4)

 

PAP

 

 

mta/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze