"Nie widziałem żadnego polityka opozycji. To skandaliczne zachowanie". Karczewski o obchodach 3 maja

Polska
"Nie widziałem żadnego polityka opozycji. To skandaliczne zachowanie". Karczewski o obchodach 3 maja
PAP/Leszek Szymański

- Nie widziałem żadnego polityka opozycji na obchodach święta Konstytucji 3 maja. A byli zaproszeni. Uważam to za skandaliczne zachowanie i skandaliczne podejście do spraw polskiej racji stanu - powiedział marszałek Senatu Stanisław Karczewski w programie "Gość Radia ZET". Jak dodał, ucieszyłoby go "symboliczne przyjście chociaż jednego posła z opozycji".

- To świadczy o tym, jak daleko posunięta jest totalna opozycja. Neguje wszystko, co jest związane z polską racją stanu - stwierdził Karczewski, zaznaczając że święto Konstytucji 3 maja powinno łączyć.

 

Marszałek był pytany o zapowiedziane na przyszły rok przez prezydenta Andrzeja Dudę referendum ws. nowej konstytucji, które miałoby się odbyć w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

"Nasze środowisko polityczne nie rozmawiało o referendum"

 

- Wielokrotnie mówiliśmy o tym, że konstytucję należy zmienić - powiedział Karczewski. Na pytanie, czy prezydent informował wcześniej PiS o swoim pomyśle marszałek Senatu odpowiedział: "jest to pomysł i nasze środowisko polityczne nie rozmawiało w tej chwili o referendum, mieliśmy inne referenda".

 

Karczewski podkreślił, że pomysł ws referendum ws. konstytucji należy rozważyć i jest to początek dyskusji. - Na pewno potrzebna jest dyskusja na ten temat. Konstytucja jest nie jest aktem prawnym, którego nie można zmieniać. Widzimy wszyscy wady tego aktu prawnego, został stworzony, kiedy nie należeliśmy jeszcze do Unii Europejskiej i NATO - przypomniał marszałek Senatu.

 

 

2 kwietnia minęło 20 lat od uchwalenia przez Zgromadzenie Narodowe Konstytucji RP; 25 maja 1997 r. odbyło się referendum konstytucyjne, w którym za nową ustawą zasadniczą było 52,71 proc. głosujących; 45,89 proc. było przeciw, frekwencja wyniosła 42,86 proc. 16 lipca konstytucję podpisał prezydent Aleksander Kwaśniewski. Konstytucja weszła w życie 17 października 1997 r.

 

Radio Zet, PAP

ml/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze