Zespół Facebooka chce umożliwić szybką reakcję na filmy wskazujące, że istnieje zagrożenie czyjegoś zdrowia lub życia. Na razie nie wiadomo, jak będzie wyglądała kontrola postów, ale nowe funkcje związane z wideo (zarówno transmisjami live jak i postami zamieszczanymi później), mają przyspieszyć informowanie administratorów o niebezpieczeństwie.

 

W marcu Facebook informował o testowanym algorytmie, który wykorzysta sztuczną inteligencję do wykrywania podobnych zagrożeń. Pomoc ma także objąć osoby z zamiarem targnięcia się na swoje życie; algorytm rozpoznający taką treść umożliwi skontaktowanie się z organizacją wspierającą potencjalnych samobójców.

 

Nowi moderatorzy zajmą się też reagowaniem na przypadki mowy nienawiści na Facebooku i podejrzeniami wykorzystywania dzieci.

 

Próba zapobiegania

 

Funkcja transmisji live była wielokrotnie wykorzystywana do zamieszczania filmów z samobójstw oraz zabójstw. W ubiegłym miesiącu w Stanach Zjednoczonych mężczyzna zamieścił w portalu wideo, na którym było widać, jak oddaje śmiertelny strzał do 74-latka.

 

W kwietniu media obiegła też informacja o 21-latku z Tajlandii, który transmitował, jak wiesza swoją córkę, a następnie popełnia samobójstwo. Jego rodzina zobaczyła nagranie na Facebooku i zawiadomiła policję, jednak było za późno, żeby uratować mężczyznę i dziecko.

 

- W ubiegłym tygodniu mieliśmy do czynienia z próbą samobójczą transmitowaną na żywo - napisał Zuckerberg na Facebooku. - Zawiadomiliśmy wymiar sprawiedliwości i udało nam się zapobiec śmierci. W innych przypadkach nie mieliśmy tyle szczęścia - dodał.

 

 

polsatnews.pl