Ciąża u orek trwa około 17-18 miesięcy, a mały ssak po urodzeniu waży od 150 do 200 kg. Matka karmi młode do drugiego miesiąca życia.

 

- To dla nas bardzo emocjonujący dzień - mówił pracownik firmy SeaWorld. Wyznaczono już godziny zwiedzania, w których goście mogą zobaczyć najmłodszego mieszkańca parku i jego matkę.

 

Koniec z show

 

25-letnia matka orki, Takara, zaszła w ciążę zanim w marcu 2016 roku firma ogłosiła, że zakończy program rozrodu zwierząt. SeaWorld zdecydowała się zakończyć rozród orek po protestach obrońców praw zwierząt i związanym z nimi spadkiem sprzedaży biletów.

 

Naciski na firmę zwiększyły się po premierze filmu dokumentalnego "Czarna ryba" z 2013 r., który opowiada o samcu orki żyjącym w niewoli od urodzenia i warunkach pracy w morskich parkach rozrywki.

 

Przedstawiciele SeaWorld uważali, że film ukazuje życie zwierząt w parkach w zmanipulowany sposób.

 

Parki sieci w Stanach Zjednoczonych znajdują się w San Diego (w Kalifoni), w San Antonio (w Teksasie) i w Orlando we Florydzie. Po fali krytyki właściciele zapowiadali wycofanie się z show z udziałem tresowanych orek. Jak dotąd cyrkowych akrobacji z udziałem ssaków zakazał sąd w Kaliforni.

 

Guardian, polsatnews.pl