Komisja Europejska zgodziła się na przejęcie sieci Żabka Polska przez luksemburski fundusz

Biznes
Komisja Europejska zgodziła się na przejęcie sieci Żabka Polska przez luksemburski fundusz
Wojciech Sarnowski/Wikimedia Commons/CC-BY-SA-4.0

Komisja Europejska zgodziła się na przejęcie sieci sklepów Żabka Polska przez fundusz CVC Capital Partners z Luksemburga. Zdaniem KE, przejęcie nie zagraża konkurencji rynkowej.

- Komisja stwierdziła, że przejęcie nie zagraża konkurencji rynkowej, ponieważ obie firmy nie działają na tych samych rynkach. (...) Transakcja została zbadana na podstawie uproszczonej procedury dotyczącej przejęć - poinformowała Komisja Europejska w poniedziałek.

 

Przejęcie za ponad 1 mld euro

 

Żabka Polska prowadzi sieć franczyzową sklepów spożywczych w Polsce. Posiada ponad 4,5 tys. sklepów. Spółka powstała w 1998 r.

 

CVC Capital Partners jest firmą private equity i przejmuje sieć Żabka Polska od Mid Europa Partners. Choć nie podano wartości transakcji, media spekulowały wcześniej, że może ona wynieść ponad 1 mld euro. Fundusz Mid Europa Partners informował, że sfinalizowanie przejęcia jest przewidziane na drugi kwartał 2017 roku.

 

Fundusz z PKP Energetyka

 

- Sprzedaż Żabki jest największą transakcją w historii polskiego rynku handlu detalicznego i zarazem największą transakcją wyjścia z inwestycji funduszu private equity w Polsce - podał Mid Europa w komunikacie w lutym.

 

Mid Europa kupił Żabkę w 2011 roku od Penta Investments za ok. 400 mln euro.

 

W 2015 roku fundusz CVC Capital Partners kupił spółkę PKP Energetyka.

 

PAP

mta/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze