Media: w Petersburgu zatrzymano wspólników zamachowca z metra

Świat
Media: w Petersburgu zatrzymano wspólników zamachowca z metra
PAP/EPA/ANATOLY MALTSEV

W Petersburgu zatrzymano wspólników Akbarżona Dżaliłowa. domniemanego sprawcy zamachu w metrze - podały w czwartek rosyjskie media. Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej poinformował jedynie, że określono krąg podejrzanych, którzy mogli brać udział w przygotowywaniu zamachu.

Media podały, że w domu mieszkalnym w Petersburgu, gdzie wcześniej w czwartek przeprowadzono ewakuację mieszkańców, zatrzymano trzech domniemanych wspólników Dżaliłowa. W mieszkaniu znaleziono elementy materiałów wybuchowych podobne do ładunku zdetonowanego w poniedziałek w wagonie metra.

 

Agencje informacyjne przekazały także, że śledczy badają teraz hipotezę, iż Dżaliłow nie planował zamachu samobójczego, a miał pozostawić ładunki wybuchowe w metrze w dwóch miejscach i ukryć się. Wersja ta zakłada, że 22-latek został wykorzystany przez swoich wspólników.

 

Źródło, które cytują agencje, powołuje się przede wszystkim na to, że zamachowcy samobójcy przygotowywani są dość długo do zamachów, a Dżaliłow względnie niedawno stał się zwolennikiem radykalnych idei islamistycznych.

 

Ładunek wybuchowy w jednym z mieszkań

 

W oficjalnym komunikacie Komitet Śledczy podał w czwartek, że badane są kontakty Dżaliłowa i krąg jego znajomych.  - W ramach tej pracy zidentyfikowano kilku obywateli republik Azji Środkowej, którzy kontaktowali się z Dżaliłowem. Podczas rewizji w mieszkaniu zajmowanym przez te osoby znaleziono przedmioty mające znaczenie dla śledztwa - głosi oświadczenie.

 

Jak poinformował przedstawiciel jednej z dzielnic Petersburga Konstantin Sierow, w domu mieszkalnym w tym mieście znaleziono i unieszkodliwiono w czwartek ładunek wybuchowy. Mieszkańców najpierw ewakuowano, później pozwolono im wrócić do mieszkań.

Petersburski portal informacyjny Fontanka.ru podał, że ewakuacja nastąpiła w domu leżącym przy prospekcie Towariszczewskim. Według portalu wielu lokatorów tego domu pochodzi z krajów Azji Centralnej.

 

Według ustaleń śledztwa Dżaliłow, urodzony w Kirgistanie obywatel Rosji, zdetonował w poniedziałek po południu ładunek wybuchowy w wagonie metra pomiędzy stacjami Siennaja Płoszczad i Technologiczeskij Institut. W eksplozji zginęło 14 osób, około 50 zostało rannych. Wcześniej Dżaliłow pozostawił na innej stacji metra, Płoszczad Wosstanija, ładunek wybuchowy domowej roboty ukryty w atrapie gaśnicy, który udało się unieszkodliwić.

 

PAP, polsatnews.pl

 

ptw/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze