Niezwykłe stanowisko. Węgry mają ambasadora ds. piłki nożnej i dziedzictwa Ferenca Puskasa

Kultura
Niezwykłe stanowisko. Węgry mają ambasadora ds. piłki nożnej i dziedzictwa Ferenca Puskasa
pixabay.com/public domain

Prezydent Węgier Janos Ader mianował nadzwyczajnego i pełnomocnego ambasadora ds. tradycji węgierskiej piłki nożnej oraz międzynarodowej prezentacji dziedzictwa słynnego węgierskiego futbolisty Ferenca Puskasa - podała w piątek agencja MTI. Na wniosek ministra spraw zagranicznych Petera Szijjarto nowym ambasadorem został redaktor naczelny pisma „Nemzeti Sport” (Sport Narodowy) Gyoergy Szoelloesi.

- W minionych latach pomnik Puskasa stanął w Madrycie i Melbourne, dwujęzyczne tablice głoszą sukcesy tego słynnego Węgra w Glasgow i Atenach, Instytut Puskasa zaprezentował szczególne przedmioty należące do jego dziedzictwa w Madrycie, Atenach, Manchestrze, Klużu-Napoce i Satu Mare - powiedział Szijjarto Akademii Piłkarskiej Ferenca Puskasa.

 

Jak dodał, ilustrowany zdjęciami życiorys Puskasa będzie można już w tym roku przeczytać w siedmiu językach, a w różnych miejscach świata zostanie pokazany film dokumentalny "Puskas Hungary".

 

Kontynuację i popularyzację tej pracy, jak również koordynację i wspomaganie wszelkich inicjatyw w sferze upamiętniania węgierskiej kultury piłkarskiej na świecie resort powierzył nowemu ambasadorowi.

 

W ciągu sześciu lat przegrali tylko jeden mecz

 

Szijjarto zaznaczył, że Puskas - kapitan legendarnej złotej jedenastki węgierskiej z 1952 r., a potem król strzelców słynnego klubu Real Madryt - wywarł wpływ na wiele pokoleń, "przynosząc Węgrom coraz to nową chwałę i zjednując kolejnych miłośników sportowi piłkarskiemu opartemu na wartościach fair play, ducha zespołowego i uczciwej walki".

 

Ferenc Puskas urodził się 2 kwietnia 1927 roku. W lidze węgierskiej zadebiutował w wieku 15 lat, a pierwszy mecz w reprezentacji rozegrał trzy lata później. Był kluczowym piłkarzem "złotej drużyny" węgierskiej, która w ciągu sześciu lat przegrała tylko jeden mecz - finał mistrzostw świata w 1954 roku. Rozegrał 84 spotkania i zdobył 83 bramki.

 

Odnosił sukcesy również w piłce klubowej.

 

Po zdławieniu powstania węgierskiego 1956 r. pozostał na Zachodzie, gdzie w barwach Realu Madryt trzykrotnie wywalczył Puchar Europy. We wszystkich rozgrywkach ligowych i międzynarodowych strzelił ponad 600 goli.

 

Z powrotem osiadł w kraju w 1991 r. Zmarł po długiej chorobie 17 listopada 2006 roku w wieku 79 lat.

 

PAP

pam/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze