Hollande: Brexit wymusi Unię Europejską różnych prędkości

Świat
Hollande: Brexit  wymusi Unię Europejską różnych prędkości
PAP/EPA/AHMAD YUSNI

Prezydent Francji Francois Hollande ocenił w środę, że Brexit wymusi Unię Europejską różnych prędkości. To jego reakcja na poinformowanie przez brytyjski rząd szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska o zamiarze wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

- Myślę, że to będzie bolesne dla Brytyjczyków - powiedział Hollande dziennikarzom w Indonezji, gdzie kończy wizytę, po czym dodał, że będzie to "bolesne pod względem ekonomicznym".

 

Wyraził jednocześnie przekonanie, że Brexit "zmusi Europę, by iść dalej do przodu, bez wątpienia poruszając się różnymi prędkościami", co zresztą - jego zdaniem - "zawsze miało miejsce".

 

Procedurę Brexitu Hollande określił jako "nieodwracalną" i zastrzegł, że nie będzie mogła trwać dłużej niż przewidziane traktatem dwa lata.

 

"Nie mamy zamiaru karać Brytyjczyków"

 

- Zakończy się to porozumieniem handlowym między Zjednoczonym Królestwem a Europą; miejmy nadzieję, że będzie to najlepsze możliwe porozumienie handlowe i dla Europy, i dla Zjednoczonego Królestwa - dodał szef francuskiego państwa.

 

- Co do zasady, nie mamy zamiaru karać Brytyjczyków - zapewnił Hollande.

 

Brytyjska premier Theresa May poinformowała w środę Izbę Gmin, że jej rząd rozpoczął procedurę wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Negocjacje zostały rozpoczęte w nieco ponad dziewięć miesięcy po ubiegłorocznym referendum ws. członkostwa w UE, w którym Brytyjczycy zagłosowali większością 52 do 48 proc. za Brexitem.

 

PAP

dk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze