MON: Polska nie wycofuje się z Eurokorpusu, ale redukuje swój wkład

Polska
MON: Polska nie wycofuje się z Eurokorpusu, ale redukuje swój wkład
PAP/Grzegorz Michałowski
Szef MON Antoni Macierewicz oraz amerykański płk Steven Gventer podczas spotkania w Piotrkowie Trybunalskim na pikniku NATO

Polska zrezygnowała z ubiegania się o status państwa ramowego w dowództwie EC oraz stopniowo zredukuje swój wkład, w perspektywie 3-4 lat - poinformował resort w wydanym we wtorek wieczorem komunikacie. Podkreślono, że "Polska zachowa jednak dalej status państwa stowarzyszonego i będzie się angażować w stopniu odpowiednim do tego statusu i zaangażowania innych państw europejskich".

Jak podano, powodem takiej decyzji jest konieczność redukcji polskiego zaangażowania w Eurokorpusie w ze względu na zwiększenie obciążeń dla sił zbrojnych wynikających z realizacji postanowień szczytów NATO w Newport i Warszawie, w tym wzmacnianiem flanki wschodniej NATO.


Kolejnym powodem jest zmiana charakteru aktywności Eurokorpusu, który zamierza osłabić rolę EC w realizacji zadań w ramach NATO, w tym zwłaszcza obrony kolektywnej.

 

Decyzja w związku "ze zbyt znaczącym zaangażowaniem"


Decyzję podjęto także w związku z "ze zbyt znaczącym zaangażowaniem i przeznaczeniem zbyt wielu zasobów w stosunku do innych państw ubiegających się o status państwa ramowego, co wielokrotnie podkreślaliśmy". (...) "Informowaliśmy oczywiście państwa ramowe, o naszych zamierzeniach i oczekiwaniach, że korpus powinien zachować zdolność pełnej realizacji zadań wynikających z udziału w Strukturze Sił NATO jako korpus wysokiej gotowości" - podkreślił MON. 


W komunikacie zapewniono, że działania strony polskiej zostały wstępnie uzgodnione z państwami ramowymi, uwzględniają oczekiwania Dowództwa EC i będą tak realizowane, aby zapewnić zdolność korpusu do wykonywania zadań statutowych i jego sprawne funkcjonowanie.

 

"Ograniczenie zaangażowania w EC bez negatywnych skutków"


Resort zapewnił także, że ograniczenie zaangażowania w EC nie będzie miało negatywnych skutków dla polskiej roli w europejskiej Wspólnej Polityce Bezpieczeństwa i Obrony.

 

"Uwolnione zasoby wykorzystane zostaną dla wzmocnienia flanki wschodniej Sojuszu, jak również do dowodzenia operacyjnego Grupami Bojowymi UE, wliczając w to Grupę Bojową w 2019 r., dla której Polska będzie państwem ramowym".

 

Rzecznik Eurokorpusu: polski rząd uchylił decyzję poprzedniego rządu


We wtorek rzecznik wielonarodowej jednostki ze sztabem w Strasburgu płk Vicente Dalmau powiedział AFP, że Polska postanowiła wycofać się z Eurokorpusu w ciągu trzech lat.


W późniejszej depeszy AFP Dalmau oświadczył, że "polski rząd postanowił uchylić decyzję poprzedniego rządu w sprawie zostania państwem ramowym Eurokorpusu i pozostać państwem stowarzyszonym".


Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz zaprzeczył, by Polska miała wycofać się z Eurokorpusu. Wcześniej informacje dementował wiceszef MON Bartosz Kownacki i rzecznik rządu Rafał Bochenek.


PAP

grz/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze