Sędziowie TK wybrani przez PiS zbadają legalność powołania prezes SN. Wyznaczyła ich Przyłębska

Polska
Sędziowie TK wybrani przez PiS zbadają legalność powołania prezes SN. Wyznaczyła ich Przyłębska
Polsat News

Sędziowie Mariusz Muszyński, Zbigniew Jędrzejewski, Lech Morawski, Leon Kieres i prezes TK Julia Przyłębska zbadają skargę posłów PiS ws. legalności wyboru I prezes Sądu Najwyższego. Czworo z pięciorga sędziów zostało wybranych przez obecną większość parlamentarną. Muszyński i Morawski to tzw. sędziowie dublerzy, których orzeczenia - zdaniem konstytucjonalistów - mogą być obarczone wadą prawną.

Do Listy sędziów wyznaczonych przez Julie Przyłębską dotarł Tok FM. Termin posiedzenia Trybunału w tej sprawie nie został jeszcze podany. 

 

PiS podważa, PiS oceni

 

Grupa parlamentarzystów PiS na początku marca wystąpiła do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o stwierdzenie zgodności przepisów, na podstawie których prof. Małgorzata Gersdorf została powołana na funkcję pierwszego prezesa Sądu Najwyższego.


Według posłów PiS, "istnieją poważne wątpliwości co do zgodności tych przepisów z konstytucją". Chodzi m.in. o procedurę wyboru pierwszego prezesa SN oraz zakres przedstawiania kandydata na prezesa.


- W mojej ocenie i w ocenie sędziów Sądu Najwyższego, którzy brali udział w tym głosowaniu, nie ma żadnych podstaw do kwestionowania prawidłowości wyboru i prawidłowości wskazania i prawidłowości powołania na stanowisko I prezesa Sądu Najwyższego pani sędzi Małgorzaty Gersdorf - twierdzi rzecznik Sądu Najwyższego sędzia Michał Laskowski.


Niedopuszczani do orzekania


Sędziów Mariusza Muszyńskiego i Lecha Morawskiego Sejm wybrał 2 grudnia 2015 r. głosami posłów Prawa i Sprawiedliwości i klubu Kukiz’15.

 

Dopuszczeni do orzekania zostali dopiero przez prezes TK Julię Przyłębską 20 grudnia 2016 r.

 

tokfm.pl

prz/dro/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze