Do Listy sędziów wyznaczonych przez Julie Przyłębską dotarł Tok FM. Termin posiedzenia Trybunału w tej sprawie nie został jeszcze podany. 

 

PiS podważa, PiS oceni

 

Grupa parlamentarzystów PiS na początku marca wystąpiła do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o stwierdzenie zgodności przepisów, na podstawie których prof. Małgorzata Gersdorf została powołana na funkcję pierwszego prezesa Sądu Najwyższego.


Według posłów PiS, "istnieją poważne wątpliwości co do zgodności tych przepisów z konstytucją". Chodzi m.in. o procedurę wyboru pierwszego prezesa SN oraz zakres przedstawiania kandydata na prezesa.


- W mojej ocenie i w ocenie sędziów Sądu Najwyższego, którzy brali udział w tym głosowaniu, nie ma żadnych podstaw do kwestionowania prawidłowości wyboru i prawidłowości wskazania i prawidłowości powołania na stanowisko I prezesa Sądu Najwyższego pani sędzi Małgorzaty Gersdorf - twierdzi rzecznik Sądu Najwyższego sędzia Michał Laskowski.


Niedopuszczani do orzekania


Sędziów Mariusza Muszyńskiego i Lecha Morawskiego Sejm wybrał 2 grudnia 2015 r. głosami posłów Prawa i Sprawiedliwości i klubu Kukiz’15.

 

Dopuszczeni do orzekania zostali dopiero przez prezes TK Julię Przyłębską 20 grudnia 2016 r.

 

tokfm.pl