Nowy album o 165 Polakach ratujących Żydów podczas Zagłady

Polska
Nowy album o 165 Polakach ratujących Żydów podczas Zagłady
pixabay.com/public domain

"Polacy ratujący Żydów w czasie Zagłady. Przywracanie pamięci" to tytuł nowego albumu o 165 polskich bohaterach, którzy w czasie wojny z narażeniem życia ratowali żydowskich sąsiadów. To wspólna publikacja Kancelarii Prezydenta, MSZ, IPN i Muzeum POLIN.

"Nasza narodowa tradycja wzajemnego szacunku, tolerancji oraz nieustępliwej walki z wszelka tyranią wydawała owoce nawet wówczas, w skrajnie trudnych warunkach (...). Polacy, sami poddawani zniewoleniu, rabunkom i metodycznej eksterminacji, podejmowali ogromne ryzyko, ratując żydowskich współobywateli przed śmiercią z rąk Niemców" - podkreślił we wstępie do albumu prezydent Andrzej Duda. Prezydent przypomniał zasługi m.in. Rady Pomocy Żydom "Żegota" i jej działaczki Ireny Sendlerowej, która ocaliła blisko 2,5 tys. żydowskich dzieci, a także raporty Jana Karskiego i Witolda Pileckiego.

 

"Śmiercią zagrożony był nawet najdrobniejszy przejaw pomocy Żydom - podanie wody lub pożywienia, wskazanie bezpiecznej drogi" - przypomniał prezydent.

 

Polsko-angielska publikacja, która została przedstawiona w poniedziałek w Warszawie, przedstawia historie 165 Polaków, którzy w czasie II wojny światowej ryzykowali życie, aby ratować eksterminowaną przez Niemców ludność żydowską. Album, który przygotowały Kancelaria Prezydenta RP, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Instytut Pamięci Narodowej i Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, wydano w związku z przypadającym 6 marca Europejskim Dniem Pamięci o Sprawiedliwych.

 

Najwięcej Polaków pośród "Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata"

 

Polacy tworzą największą grupę osób, które uhonorowano medalem i tytułem "Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata" spośród 51 krajów świata. Wyróżnienie to od 1963 r. przyznawane jest przez jerozolimski Instytut Yad Vashem osobom, które niosły pomoc Żydom w czasie II wojny światowej. Zgodnie z aktualną informacją na stronie internetowej instytutu do 1 stycznia 2017 r. wyróżnił on ponad 26,5 tys. bohaterów, w tym 6706 Polaków.

 

Według szacunków historyków co najmniej kilkaset tysięcy Polaków, zarówno dorosłych, jak i dzieci, w różnorodny sposób udzielało podczas II wojny pomocy Żydom, za co wówczas groziła kara śmierci. Liczbę uratowanych Żydów ocenia się na kilkadziesiąt tysięcy. Polacy pomagali indywidualnie i w ramach aktywności konspiracyjnej, w strukturach Polskiego Państwa Podziemnego, w tym Rady Pomocy Żydom "Żegota".

 

PAP

 

pam/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze