"Co 40 sekund na świecie ktoś umiera w wyniku popełnienia samobójstwa. Jest to druga najczęstsza przyczyna śmierci osób w wieku od 15 do 29 lat. Eksperci twierdzą, że jedną z najlepszych metod zapobiegania samobójstwa jest sprawienie, by osoby przechodzące przez trudności nawiązały kontakt z tymi, którym na nich zależy" - ogłosił portal społecznościowy.

 

"Dzięki znajomościom na stronie, Facebook znajduje się w wyjątkowej sytuacji, by pomóc w łączeniu osób przechodzących przez trudny czas z ludźmi, którzy mogliby je wesprzeć" - dodał serwis.

 

Narzędzia do zapobiegania samobójstwom funkcjonują na Facebooku od 10 lat - portal umożliwiał do tej pory zgłaszanie postów świadczących o możliwości targnięcia się na swoje życie, a także podpowiadał, jak zacząć rozmowę ze znajomym, który może przeżywać trudniejszy okres. Obecne zmiany mają jednak "przenieść narzędzia na nowy poziom", by lepiej zapobiegać próbom samobójczym.

 

Współpraca z organizacjami

 

Użytkownik, który zgłosi potrzebę pomocy, będzie mógł skontaktować się na Messengerze z organizacjami wspierającymi potencjalnych samobójców.

 

Podczas oglądania transmisji na żywo będzie też można zgłosić możliwą próbę samobójczą i wezwać odpowiednie służby, które przyjadą na miejsce, by zapobiec nieszczęściu. Ze służbami będzie się mogła też połączyć osoba transmitująca nagranie live. Wśród opcji ma się też znaleźć możliwość skontaktowania się z kimś znajomym czy uzyskania porad, co zrobić, gdy chcemy się targnąć na własne życie.

Nowy algorytm jest na razie testowany w Stanach Zjednoczonych.

 

Nowy pomysł Facebooka jest efektem samobójstw popełnianych przez dzieci i dorosłych, do jakich doszło ostatnimi czasy podczas transmisji on-line na tym portalu społecznościowym.

 

nbcnews.com, polsatnews.pl