Nadchodzi wiosna. Temperatury sięgną 20 stopni. Roztopy mogą spowodować podtopienia

Polska
Nadchodzi wiosna. Temperatury sięgną 20 stopni. Roztopy mogą spowodować podtopienia
twojapogoda.pl

Koniec lutego i początek marca przyniesie nam naprawdę ciepłe i słoneczne dni. Na południu Polski temperatura może sięgnąć w cieniu nawet 20 stopni. Na północy będzie chłodniej, tam też najczęściej będzie się chmurzyć i padać. Wraz z odwilżą możliwe są przekroczenie stanów ostrzegawczych Wisły. Na terenie gminy Wyszków, w związku sytuacją na Bugu, już ogłoszono alarm przeciwpowodziowy.

W poniedziałek przed południem poziom Wisły w Wyszogrodzie wynosił 487 cm przy stanie ostrzegawczym 500 cm, a w Kępie Polskiej 428 cm przy stanie ostrzegawczym 450 cm. W rejonie tym obserwowany jest zanik pokrywy lodowej na rzece i swobodny spływ wody - poinformował kierownik centrum zarządzania kryzysowego w starostwie płockim Jan Ryś.


- Cały czas monitorujemy sytuację na Wiśle w powiecie płockim, gdzie w ostatnich dniach zaczęło przybywać wody. Nie są to duże przybory, bo średnio jest to jeden cm na godzinę. To powolne wezbranie, jednak trzeba liczyć się z tym, że stany ostrzegawcze na Wiśle, zasilanej też wodami roztopowymi z Narwi i Bugu, mogą zostać przekroczone w rejonie Wyszogrodu i Kępy Polskiej nawet w ciągu najbliższych kilkunastu godzin - powiedział Ryś.

 

Możliwe przekroczenia stanów ostrzegawczych


Nie wykluczył przy tym, iż w przypadku dalszego przyboru Wisły i przekroczenia stanów ostrzegawczych w okolicy Wyszogrodu i Kępy Polskiej wprowadzone zostanie tam pogotowie przeciwpowodziowe.


Jak zaznaczył Ryś, by uniknąć gwałtownego przyboru Wisły w jej środkowym biegu na tamie we Włocławku zwiększono zrzut wody ze Zbiornika Włocławskiego do ok. 2120 metrów sześc. na sekundę. - Są to spore upusty wody, co powoduje, że nie gromadzi się ona w korycie rzeki, a jej spore ilości spływają poza tamę - dodał.

 

Alarm przeciwpowodziowy na terenie gminy Wyszków (Mazowsze) w związku sytuacją na Bugu. W weekend zablokowana była jedna z lokalnych dróg. Służby gminne, w tym jednostki ochotniczej straży pożarnej są w ciągłej gotowości.

 

Prognoza pogody na najbliższe 7 dni

 

Tydzień rozpocznie się słonecznie, zwłaszcza na południu. W północnych regionach może się chmurzyć oraz bardzo słabo i przelotnie padać. Z biegiem godzin zacznie się nasilać południowy wiatr. Efekt halnego przyniesie na krańce południowe wyjątkowo ciepłe powietrze o temperaturze nawet 15 stopni. Poczujemy wiosnę.


We wtorek pojawi się nieco więcej opadów i mniej rozpogodzeń. Najwięcej słońca spodziewamy się na południu, a najwięcej deszczu na zachodzie, głównie w pierwszej połowie dnia. Chwilami mocniej powieje. Temperatura będzie nadal wysoka, w wielu regionach przekroczy 10 stopni, a na południu dojdzie do nawet 15 stopni w cieniu.


Deszczowo będzie w środę. Prawie wszędzie przyda się parasol, najpierw na wschodzie, a potem także na zachodzie. Miejscami mogą się jednak pojawiać przejaśnienia. Temperatura przeważnie w przedziale 5-10 stopni.

 

W czwartek bez opadów będzie tylko miejscami na południu. Poza tym deszczowo, choć z przejaśnieniami. Temperatura powoli będzie się obniżać, a wiatr znów może być porywisty.

 

Weekend zapowiada się bardzo pogodnie

 

Tuż przed weekendem więcej przejaśnień i rozpogodzeń, ale w wielu miejscach nie obejdzie się bez opadów. Temperatura w piątek bez większych zmian, najzimniej na północnym wschodzie, a najcieplej na południu.

 

W weekend opady zaczną słabnąć i ustępować, a ich miejsce szybko zajmą przejaśnienia i rozpogodzenia. Temperatura systematycznie będzie rosnąć. W województwach południowych odnotujemy lokalnie nawet 16 stopni w cieniu. A w niedzielę można oczekiwać, że wszędzie będzie pogodnie, szczególnie na południu i w centrum, gdzie chmur będzie płynąć po niebie najmniej. Temperatura dojdzie w dzielnicach południowych i centralnych nawet do 20 stopni w cieniu.

 

polsatnews.pl, PAP, twojapogoda.pl

 

grz/kan/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze