Pizza hawajska z ananasem to jeden z wielu rodzajów zamieszczonych na "czarnej liście" przez związek rolników Coldiretti. Wymienili również takie warianty, jak pizza z bananami, o smaku curry, z karmelem, z mięsem kangura i hipopotama.

 

Włoska organizacja zauważyła, że w skali globalnej sektor pizzerii, piekarzy i producentów pizzy, zanotował w zeszłym roku obroty w wysokości 100 mld euro. Duża jego część, twierdzi rolniczy związek, uderza we włoską gastronomię i oryginalną pizzę.

 

Wielka debata w internecie o pizzy z ananasem

 

Ten wydany w środę komunikat jest nawiązaniem do słów prezydenta Islandii Gudniego Johannessona, który skrytykował podawanie pizzy z ananasem, wywołując dyskusję z udziałem tysięcy internautów w wielu krajach.

 

Coraz częściej, jak mówią włoscy rolnicy, dodatki, z jakimi podawana jest pizza, nie mają z nią nic wspólnego. Zauważyli, że na świecie można zjeść ten słynny wypiek z owocami egzotycznymi, z insektami czy ze słodyczami, takimi jak marshmallow, czyli amerykańska słodka pianka z cukru, żelatyny i wody.

 

"Należy chronić oryginalną włoską pizzę" - oświadczyli działacze Coldiretti. Przypomnieli, że Włochy zabiegają o wpisanie neapolitańskiej sztuki jej wypieku na listę niematerialnego światowego dziedzictwa ludzkości UNESCO.

 

PAP, polsatnews.pl