10 tys. podpisów pod petycją ws. odwołania Cezarego Morawskiego z funkcji dyrektora Teatru Polskiego

Polska
10 tys. podpisów pod petycją ws. odwołania Cezarego Morawskiego z funkcji dyrektora Teatru Polskiego
PAP/Maciej Kulczyński

Wydrukowaną listę podpisów z apelem do marszałka o odwołanie Cezarego Morawskiego z funkcji dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu wręczyli w poniedziałek marszałkowi województwa przedstawiciele części zespoły artystycznego. Od początku wyboru Morawskiego protestują oni przeciwko kierowaniu przez niego Teatrem Polskim we Wrocławiu.

10 lutego zarząd województwa dolnośląskiego wszczął procedurę odwołania Cezarego Morawskiego z funkcji dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu. Zarząd wystąpił do resortu kultury z prośbą o opinię ws. odwołania Morawskiego; opinia jest w trakcie przygotowywania. Był to pierwszy krok procedury odwołania.

 

- Chcemy tą petycją wesprzeć zarząd województwa, aby nie ustępował z obranej drogi - powiedział Piotr Rudzki, były kierownik literacki Teatru Polskiego we Wrocławiu (pod koniec zeszłego roku zwolniony z teatru przez Morawskiego).

 

Opinia ministerstwa może być negatywna

 

Marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski przyjął w poniedziałek petycję z podpisami niemal 10 tys. osób. - Czekamy na opinię ministerstwa ws. odwołania Cezarego Morawskiego z funkcji dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu. Gdy otrzymamy tę opinię zarząd podejmie stosowną decyzję - powiedział Przybylski.

 

Marszałek dodał, że z rozmów, które prowadził, wynika, że opinia resortu kultury może być negatywna. - Zarząd, podejmując decyzję, weźmie pod uwagę dobro Teatru Polskiego (…) nie może być sytuacji takiej, że po raz kolejny będziemy przeżywać to, co teraz przeżywamy. Nie wyobrażam sobie takiej sytuacji, by kolejne miesiące trwał marazm w teatrze. To w końcu może zagrozić bytowi Teatru Polskiego - mówił marszałek.

 

Zwolnił 11 pracowników teatru

 

Od chwili objęcia funkcji przez Morawskiego, część zespołu artystycznego skupiona wokół związku zawodowego Inicjatywa Pracownicza, protestuje przeciwko jego kierownictwu.

 

Pod koniec ub. r. Morawski zwolnił 11 pracowników teatru, w tym aktorów i reżysera, którzy uczestniczyli w proteście. Zarzucił im m.in. niesubordynację, działanie na szkodę teatru oraz buntowanie publiczności.

 

Na przełomie roku związkowcy z Solidarności, zainicjowali w teatrze referendum. Na pytanie: "czy akceptujesz Cezarego Morawskiego na stanowisku dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu?", pozytywnie odpowiedziały 102 osoby. 2 zagłosowały na "nie". Uprawnionych do głosowania było 170 pracowników Teatru Polskiego. Inicjatywa Pracownicza zbojkotowała to referendum.

 

9 lutego Solidarność zorganizowała podczas sesji Sejmiku Województwa Dolnośląskiego protest przeciwko odwołaniu Morawskiego.

 

W ubiegłym tygodniu Zarząd Regionu Dolny Śląsk NSZZ "Solidarność" podjął uchwałę o przekształceniu się w Regionalny Komitet Protestacyjny i o rozpoczęciu protestu ws. Teatr Polskiego we Wrocławiu. Protestujący będą rozmawiać z władzami, które chcą odwołać Morawskiego.

 

PAP

mr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze