Rada miasta w Kielcach przyjęła uchwały ws. nowej sieci szkół

Polska
Rada miasta w Kielcach przyjęła uchwały ws. nowej sieci szkół
Polsat News

Kielecka rada miasta przyjęła w czwartek uchwały ws. nowej sieci szkół w związku z reformą oświaty. - Zdecydowaliśmy się na ewolucyjny, stopniowy charakter zmian, aby ten proces nie wymknął się spod kontroli i nie przybrał jakiegoś żywiołowego charakteru, zwłaszcza jeśli chodzi o problemy pracownicze i nauczycielskie- powiedział wiceprezydent Kielc Andrzej Sygut.

Rada miasta przyjęła w czwartek jednogłośnie dwie uchwały: pierwsza dotyczyła sieci szkół podstawowych i gimnazjów, druga - sieci szkół ponadgimnazjalnych.

 

Przed głosowaniem wiceprezydent Kielc podkreślił, że projekt uchwały był szeroko konsultowany z rodzicami i nauczycielami.

 

W stolicy regionu świętokrzyskiego jest 19 gimnazjów. Największe zmiany dotkną trzy samodzielnie działające placówki. Gimnazjum nr 9 zostanie wcielone w struktury szkoły podstawowej nr 34. Na bazie gimnazjum nr 7 powstanie nowa szkoła podstawowa nr 39, natomiast gimnazjum nr 3 zostanie wygaszone.

 

Z 16 gimnazjów działających w zespołach szkół, 13 zostanie włączonych do szkół podstawowych, z którymi tworzą te zespoły, jedna placówka zostanie włączona do liceum, a dwie do technikum.

 

"Największe wyzwania dopiero przed nami"


Radny PSL Jacek Wołowiec podkreślił podczas dyskusji, że projekt uchwały nowej sieci szkół został przygotowany właściwie i nie budzi większych sprzeciwów społecznych. - Zdajemy sobie jednak sprawę, że to dopiero początek drogi. Największe wyzwania jednak dopiero przed nami. W roku szkolnym 2019/20 do szkół ponadpodstawowych trafią dwa roczniki uczniów i potrzeba będzie więcej miejsc w szkołach ponadgimnazjalnych. Już teraz musimy podjąć działania nad infrastrukturą tych placówek - powiedział Wołowiec.

 

Radna PO Agata Wojda dodała, że przyjęcie uchwały to społeczny kompromis, który jest w większości akceptowalny przez mieszkańców oraz przede wszystkim rodziców i uczniów. - Ale w następnych latach będziemy się borykali z wieloma problemami. Czyli ciągłą modyfikacja tej sieci szkól, problemem nauczycieli, którzy z pewnością  będą tracić pracę i pomysłem na ich zagospodarowanie. Dzisiaj zrobiliśmy krok, który trochę uspakaja. Ale największe wyzwania są jeszcze przed nami. One będą powodować konflikty społeczne - podkreśliła Wojda.

 

Reforma oświaty


Zgodnie z założeniami reformy oświaty, rady gmin muszą do 31 marca podjąć uchwały ws. dostosowania sieci szkół do nowego ustroju szkolnego; wcześniej muszą uzyskać pozytywną opinię kuratora oświaty. Obecnie dwie intencyjne uchwały zostaną przekazane do kuratorium.

 

Reforma oświaty rozpocznie się od roku szkolnego 2017/2018. Zakłada likwidację gimnazjów, powrót do 8-letnich szkół podstawowych, 4-letnich liceów ogólnokształcących i 5-letnich techników. W miejsce zasadniczych szkół zawodowych powstaną dwustopniowe szkoły branżowe.

 

PAP

prz/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze