Dożywocie za zabójstwo sprzed 24 lat. Wyrok sądu w Jeleniej Górze

Polska
Dożywocie za zabójstwo sprzed 24 lat. Wyrok sądu w Jeleniej Górze
Polsat News

Na karę dożywotniego więzienia skazał we wtorek Sąd Okręgowy w Jeleniej Górze Jana G., który był oskarżony o zabójstwo 15-letniej dziewczyny w Zbylutowie na Dolnym Śląsku. Sprawca został ujęty po 22 latach od dokonania zbrodni. Wyrok jest nieprawomocny.

O wyroku sądu poinformował rzecznik Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze, sędzia Tomasz Skowron.

 

- Sąd uznał G. winnym gwałtu oraz zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem, wskazał również, że czyn ten zasługuje na szczególne potępienie - powiedział sędzia Skowron.

 

Zamordowana kilkaset metrów od domu

 

Do zabójstwa doszło w sierpniu 1993 r. w okolicach miejscowości Zbylutów. 15-letnia Ewa P. wracała w nocy z dyskoteki; została zamordowana kilkaset metrów od domu, a jej ciało znaleziono w lesie.

 

Śledztwo, które zostało umorzone z powodu niewykrycia sprawcy, ponownie podjęto w 2010 r. Nad sprawą pracował specjalny zespół policyjny z tzw. Archiwum X. Zbadano nowe okoliczności i zastosowano nowe metody analityczne, co pozwoliło na ujęcie sprawcy w listopadzie 2015 r.

 

Oskarżony o gwałt i zabójstwo

 

43-letni Jan G. został oskarżony o gwałt i zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem. W chwili popełnienia zbrodni G. miał 19 lat. Dziewczynę, którą zamordował spotkał przez przypadek.

 

W toku śledztwa G. przyznał się do gwałtu, nie przyznał się zaś do zabójstwa. Zdaniem biegłych G. w chwili popełnienia zbrodni był poczytalny.

 

Proces mężczyzny toczył się z wyłączeniem jawności.

 

PAP

mta/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze