Włosi wprowadzają nowe zasady przyjmowania migrantów

Świat
Włosi wprowadzają nowe zasady przyjmowania migrantów
PAP/EPA/ORESTIS PANAGIOTOU

Rząd Włoch zapowiedział w piątek nowy model przyjmowania imigrantów i uchodźców. - Nie zamykamy drzwi - oświadczył premier Paolo Gentiloni. Celem zmian - wyjaśnił - jest uregulowanie fali migracji. Jednym z priorytetów rządu jest zapewnienie bezpieczeństwa.

Według zasad zawartych w przyjętym przez rząd dekrecie imigracyjnym przyspieszona zostanie zarówno procedura rozpatrywania wniosków o azyl, jak i deportacji nielegalnych imigrantów.

 

Po posiedzeniu Rady Ministrów premier Gentiloni powiedział na konferencji prasowej: - Jesteśmy bardzo przywiązani do naszych wartości humanitarnych oraz gościnności i szczycimy się pracą wykonaną w minionych latach -.

 

Zdaniem szefa rządu Włochy mają duży dorobek w stawianiu czoła fali migracyjnej, mimo - jak dodał - "trudności i liczby" przybyszów.

 

"Celem nie jest zamknięcie drzwi"

 

- W tych latach wyznaczyliśmy drogę UE. Teraz zaś należy wcielić w życie zasadę dzielenia się obowiązkiem udzielania gościny - oświadczył Gentiloni.

 

Następnie stwierdził, tłumacząc sens zmian: - Celem strategicznym nie jest zamknięcie naszych drzwi, ale bardziej skuteczne przekształcenie napływu migrantów ze zjawiska nieuregulowanego w uregulowane, w którym nie ryzykuje się życiem, ale przybywa się do naszego kraju w sposób bezpieczny i pod kontrolą -.

 

Rządowy dekret - mówił premier - przewiduje "szybszą procedurę przyznawania azylu uchodźcom, bardziej przejrzyste mechanizmy udzielania gościny i ułatwienie procedury repatriacji" nielegalnych imigrantów.

 

Zmiana ma usprawnić system

 

- To wyzwanie cywilizacyjne - podkreślił na konferencji prasowej w Kancelarii Premiera szef MSW Marco Minniti. Wyraził przekonanie, że generalna zmiana zasad przyjmowania migrantów usprawni cały system.

 

Nowy model polityki przewiduje także stopniowe zmniejszanie liczby wielkich ośrodków dla migrantów. W niektórych z nich, przypomina się, przebywa po kilka tysięcy osób. Minister przyznał, że dochodzi w nich do łamania prawa i zasad porządku.

 

- We Włoszech model zapewnienia bezpieczeństwa działa. Nie ma kryzysu - zapewnił.

 

Minister spraw wewnętrznych poinformował ponadto, że osoby ubiegające się o azyl będą mogły dobrowolnie wykonywać prace społeczne, by - jak powiedział - "zapełnić pustkę oczekiwania" na rozpatrzenie ich wniosków. To wypełnienie pustki - dodał - odnosi się zarówno do samych migrantów, jak i lokalnej społeczności, która ich przyjmuje.

 

Dwa lata na rozpatrzenie wniosku

 

Obecnie - przypomniał - czas oczekiwania na rozpatrzenie wniosku trwa do dwóch lat.

 

"To za dużo" - podkreślił Minniti. Zapewnił, że procedura ich badania, a także rozpatrywania odwołań zostanie uproszczona. Ma temu służyć między innymi przyjęcie 250 dodatkowych ekspertów od prawa azylowego do lokalnych komisji w kraju, badających składane podania.

 

Minister sprawiedliwości Andrea Orlando wyjaśnił, że celem usprawnienia tej procedury jest to, by migranci "nie wpadali w próżnię", czekając na decyzję w sprawie ich statusu. Podkreślił zarazem, że przyspieszenie nie oznacza "osłabienia gwarancji".

 

W 14 sądach w kraju powstaną osobne wydziały specjalizujące się wyłącznie w kwestiach udzielania azylu - ogłosił szef resortu sprawiedliwości.

 

W komentarzach do dekretu imigracyjnego podkreśla się, że celem zmian jest między innymi zagwarantowanie obywatelom poczucia bezpieczeństwa.

 

W zeszłym roku do Włoch przypłynęło ponad 180 tysięcy migrantów, co stanowi rekordową liczbę w historii.

 

PAP

dk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze