Bronią "boskiego prądu". PWPW wspiera Energę ws. zawierzenia Opatrzności Bożej

Polska
Bronią "boskiego prądu". PWPW wspiera Energę ws. zawierzenia Opatrzności Bożej
Wikimedia.org/Wistula/CC BY 2.0

Spółki Skarbu Państwa "mają szczególny obowiązek wspierania wspólnoty chrześcijańskiej. (...) Wspieramy walkę o prawo do manifestowania w sferze publicznej wiary chrześcijańskiej" - tak zawierzenie spółki Energa Opatrzności Bożej skomentował zarząd Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. W liście otwartym władze tej firmy poparły działania zarządu Energi, z inicjatywy którego msza się odbyła.

- Mam nadzieję, że nie zabraknie nam tego "boskiego prądu". I że nasza firma będzie się rozwijać, będzie bezpieczna i chroniona pomocą bożą i wszystkich świętych, także św. Michała Archanioła, do którego żeśmy się tutaj przed chwilą modlili - powiedział w czwartek, 2 lutego, po zakończeniu uroczystości zawierzenia w kościele na gdańskiej Zaspie Grzegorza Ksepko, wiceprezes ds. korporacyjnych Energi.

 

"Akty Zawierzenia są polską tradycją"


Wydarzenie było komentowane, głównie krytycznie lub ironicznie, przez media i internautów. W obronie zarządu Energi stanęła inna państwowa spółka - Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych - publikując list otwarty.


"Ze zdumieniem i ogromnym zażenowaniem (zarząd PWPW - red.) przyjął atak ze strony lewicowo-liberalnych mediów, którego celem stała się zarządzana przez Państwa spółka - Energa S.A. Powodem tak bezpardonowego ataku było zawierzenie przez Państwa firmy pod opiekę Opatrzności Bożej. Nikt z atakujących spółkę  nie raczył przy tym zwrócić uwagi na fakt, który podkreślił Krzysztof M. Załuski, prezes Zarządu Fundacji Energa, iż Akty Zawierzenia są polską tradycją, a tego rodzaju uroczystości nie są niczym wyjątkowym" - głosi pismo.


Zarząd przypomina, że "od lat w sierpniu na Jasnej Górze wspólnego oddania się pod opiekę Opatrzności Matki Bożej dokonuje blisko 9 tysięcy pracowników spółek energetycznych z całej Polski".

 

"Obowiązek pielęgnowania wartości chrześcijańskich"


Władze państwowej spółki podkreślają, że w "dobie otwartych ataków na obecność Kościoła Katolickiego w życiu publicznym" spółki Skarbu Państwa, mają "szczególny obowiązek wspierania wspólnoty chrześcijańskiej".


Zdaniem zarządu PWPW "na menadżerach spółek skarbu państwa spoczywa dziś szczególny moralny obowiązek włączania się w dzieła, służące rozwojowi i pielęgnowaniu wartości chrześcijańskich".

 

List kończy deklaracja, że zarząd PWPW "w pełni solidaryzuje się z zarządem Energi i wspiera walkę o prawo do wyznawania i manifestowania w sferze publicznej wiary chrześcijańskiej".

 

Banery reklamowe przy ołtarzu


Na mszę w kościele Opatrzności Bożej na gdańskiej Zaspie przyjechali prezesi, członkowie rad nadzorczych i kluczowi pracownicy blisko 40 spółek Grupy Energa. W sumie ok. 250 osób.


W nabożeństwie uczestniczyło ośmiu duchownych z biskupem Wiesławem Szlachetką i krajowym duszpasterzem energetyków księdzem Sławomirem Zygą. Wyrazy pamięci przesłał arcybiskup Sławoj Leszek Głódź.


Kościół był udekorowany w barwy grupy Energa: przed wejściem ustawiono flagi koncernu, a w okolicy ołtarza, m.in. wokół figury Matki Boskiej, znalazły się stojaki z logo firmy.

 

polsatnews.pl

grz/dro/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze