Merkel w Warszawie. "W poszukiwaniu wspólnego scenariusza dla Europy"

Polska
Merkel w Warszawie. "W poszukiwaniu wspólnego scenariusza dla Europy"
PAP/EPA/Olivier Hoslet

Kanclerz Niemiec Angela Merkel będzie przebywać we wtorek z wizytą w Warszawie. Szefowa niemieckiego rządu spotka się m.in. z polską premier Beatą Szydło, prezydentem Andrzejem Dudą, prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim oraz liderami PO Grzegorzem Schetyną i PSL Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem. Wizyta zakończy się kolacją w Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich.

Wizyta niemieckiej kanclerz rozpocznie się o godzinie 14 od uroczystego powitania przez szefową polskiego rządu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Tuż po nim odbędzie się rozmowa Szydło i Merkel. Na godzinę 15 zaplanowana została konferencja prasowa szefowych rządów.

 

Rozmowy o obronności, klimacie i kryzysie migracyjnym


Według wiceszefa MSZ Konrada Szymańskiego rozmowy Szydło i Merkel skupią się na poszukiwaniu rozwiązań w istotnych kwestiach europejskich, takich jak: obronność, sprawy klimatyczne, energetyka i kryzys migracyjny. Zdaniem Szymańskiego, wizyta ma posłużyć do "poszukiwania wspólnego scenariusza dla Europy".

 

Wśród poruszanych tematów może się też znaleźć Brexit oraz kwestia poparcia dla starań Donalda Tuska o drugą kadencję na stanowisku przewodniczącego Rady Europejskiej.


O godz. 15:45 Angela Merkel ma spotkać się w Pałacu Prezydenckim z prezydentem Andrzejem Dudą.

 

Z Kaczyńskim o "rozumienie się wzajemnym Warszawy i Berlina"


Merkel spotka się także z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. Według nieoficjalnych informacji spotkanie niemieckiej kanclerz z szefem PiS ma się odbyć ok. godziny 18 w warszawskim hotelu Bristol. Ich spotkanie - jak ocenił Szymański - ma dotyczyć "zasadniczego celu wizyty", jakim jest "lepsze rozumienie się wzajemne Warszawy i Berlina i zbudowanie na tym lepszym porozumieniu dobrego, praktycznego planu dla UE".


Z inicjatywy niemieckiej dojdzie również do spotkania Merkel z liderami PO Grzegorzem Schetyną i PSL Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem. Oba te ugrupowania należą do Europejskiej Partii Ludowej (EPL), w skład której wchodzi też CDU - partia kanclerz Merkel.

 

Ze Schetyną o Donaldzie Tusku i skutkach Brexitu


Przewodniczący Platformy Grzegorz Schetyna zapowiedział, że będzie chciał rozmawiać z kanclerz Niemiec m.in. o poparciu dla Donalda Tuska, o majowym szczycie NATO w Brukseli oraz o wspólnej polityce bezpieczeństwa i obrony UE. Z kolei prezes PSL chce rozmawiać z Merkel m.in. o konsekwencjach Brexitu, sytuacji Polaków na Wyspach Brytyjskich i bezpieczeństwie energetycznym. 


Merkel ma się też spotkać z przedstawicielami niemieckiej mniejszości w Polsce.

 

Kolacja w Łazienkach Królewskich


Wizyta zakończy się kolacją wydaną z okazji wizyty niemieckiej kanclerz przez premier Szydło w Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich. Kolacja, która będzie okazją do podsumowania dzisiejszych rozmów, rozpocznie się około 19:20.

 

O prezydenturze Trumpa

 

We wtorek w TVP Info dyrektor prezydenckiego biura prasowego Marek Magierowski zapowiedział, że spotkanie Dudy z Merkel będzie "dotyczyło spraw, które nurtują i Niemcy, i Polskę w kontekście przyszłości Europy". Jak wyjaśnił, wśród poruszanych tematów znajdzie się na pewno kwestia Brexitu. - Zarówno Niemcy, jak i Polaka chciałyby, aby Brexit przebiegał w sposób łagodny - powiedział Magierowski.

 

Zapowiedział, że kwestia Brexitu nie będzie jednak tematem dominującym. - Myślę, że niezwykle ważny będzie stosunek poszczególnych członków UE do prezydentury Donalda Trumpa. Europa Zachodnia - mówię o opinii publicznej, nie o elitach politycznych - reaguje dość histerycznie na różne posunięcia, zapowiedzi płynące z ust Trumpa. Widać też, że Europa Wschodnia reaguje nieco spokojniej (...) Trzeba uczynić wszystko, by przekonać Trumpa, do naszych racji, aby miałświadomość zagrożeń płynących głównie zza naszej wschodniej granicy i żeby wiedział dlaczego wzmocnienie np. wschodniej flanki NATO jest tak ważne - podkreślił Magierowski.

 

Niemiecki dziennik "Sueddeutsche Zeitung" uważa, że wysunięta przez Jarosława Kaczyńskiego oferta spotkania z kanclerz Angelą Merkel nie wynika z nagłego przypływu sympatii prezesa PiS do Niemiec, lecz jest konsekwencją braku innych sojuszników Polski.


PAP, polsatnews.pl

grz/hlk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze