Jak zapewniła jedna z jurorek Jana Scholze z Kingston University, domy szwedzkiego projektu rozwiązują jeden z podstawowych problemów w ostatnim czasie - "zapewnienie schronienia w sytuacji wyjątkowej, spowodowanej przemocą, czy katastrofą naturalną".

 

"Akceptujemy tę nagrodę z mieszanymi uczuciami - cieszymy się, że ten projekt został doceniony, jednocześnie jesteśmy świadomi, że został opracowany w odpowiedzi na potrzeby humanitarne, które powstały w wyniku kryzysu migracyjnego" - napisał dyrektor projektu Johan Karlsson w oświadczeniu.

 

17,5 m2 w dwóch pudłach

 

Opracowane w ramach programu "Better Shelter" mieszkania to wspólny projekt IKEI oraz Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców. Konstrukcja o powierzchni 17,5 m2 posiada drzwi z zamkiem, okna, wentylację oraz system baterii słonecznych, zapewniających elektryczność. Złożony dom mieści się w dwóch kartonowych pudełkach. Przeznaczony jest dla 5-osobowych rodzin.

 

Jak podaje CNN, 16 tys. takich domów trafiło do rodzin na całym świecie - w tym do Iraku, Nigerii, Dzibuti i Grecji.

 

 

 

Ponad 70 nominacji

 

Projekt IKEI pokonał aż 70 nominowanych. Wśród nich były m. in. wykonane z plastiku pochodzącego z oceanów buty do biegania firmy Adidas czy rozbudowa Tate Modern zaprojektowana przez biuro Herzog de Meuron.

 

Wśród wyróżnionych projektów 2016 roku znalazły się: filiżanka, z której można pić na pokładach statków kosmicznych, okładka ostatniego albumu "Blackstar" Davida Bowiego czy inteligentny kask rowerowy.

 

cnn.com, bettershelter.org