W akcji zatrzymań, które przeprowadzono na terenie trzech województw – dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego, uczestniczyli funkcjonariusz z Wrocławia przy wsparciu komend ze Świdnicy, Kłodzka, Opola i Katowic.


Wobec 5 podejrzanych, sąd na wniosek prokuratury zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na 3 miesiące. W stosunku do 2 pozostałych podejrzanych, zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze.

 

Najdotkliwsze konsekwencji poniosą "słupy"

 

W tym modelu oszustwa podatkowego bardzo istotną rolę pełniły osoby zajmujące najniższy poziom w strukturze zorganizowanej grupy przestępczej tzw. słupy. W zasadzie, to tylko dzięki nim było możliwe dokonanie tego rodzaju przestępstwa i to oni poniosą proporcjonalnie najdotkliwsze konsekwencje w stosunku do niewielkich korzyści, jakie osiągali.


To oni obsadzali kluczowe stanowiska w kontrolowanych przez grupę spółkach, pełniąc funkcje prezesów i prokurentów, faktycznie nie mając żadnego wpływu na działalność tych podmiotów gospodarczych. Ich rola w praktyce sprowadzała się do poniesienia konsekwencji działań inspirowanych przez osoby trzecie, o czym często zaczęli zdawać sobie sprawę zaraz po zatrzymaniu przez Policję.

 

Zarzuty postawiono już 23 osobom


W wyniku działalności grupy, Skarb Państwa poniósł straty w łącznej wysokości ponad 210 milionów złotych. W prowadzonym śledztwie przedstawiono łącznie zarzuty już 23 osobom oraz zastosowano środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania w stosunku do 12 osób.


Zatrzymanym za przestępstwa, o które są podejrzani, grozi teraz kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

 

polsatnews.pl