Nowa lista artykułów objętych zakazem eksportu z Chin do Korei Płn.

Świat
Nowa lista artykułów objętych zakazem eksportu z Chin do Korei Płn.
Flickr/(stephan)/CC BY-SA 2.0

Chiny opublikowały nową listę artykułów podwójnego zastosowania, od tuneli aerodynamicznych po pluton, których eksport do Korei Północnej jest zabroniony - informuje w czwartek Associated Press.

Agencja pisze, że zdaniem ekspertów Pekin próbuje pokazać, iż w pełni realizuje swe zobowiązania i uprzedzić ewentualne posunięcia Waszyngtonu, zmierzające do ukarania chińskich przedsiębiorstw za współpracę z Pjongjangiem. Donald Trump, który 20 stycznia został zaprzysiężony na prezydenta USA, pisał w tym miesiącu na Twitterze, że Chiny "nie są pomocne" w kwestii Korei Płn., a korzystają z relacji handlowych ze Stanami Zjednoczonymi.

 

Rada Bezpieczeństwa ONZ jednogłośnie uchwaliła 30 listopada 2016 roku nowe sankcje na Koreę Płn. w reakcji na przeprowadzony we wrześniu przez reżim w Pjongjangu piąty, największy dotąd test ładunku jądrowego.

 

Mogłyby zostać wykorzystane do prac nad bronią nuklearną


Według chińskiego resortu handlu objęte zakazem są artykuły i technologie podwójnego zastosowania, które Pjongjang mógłby wykorzystać do prac nad bronią nuklearną, chemiczną i biologiczną oraz do budowy rakiet. Są to m.in. tunele aerodynamiczne, pluton, niektóre chemikalia, programy komputerowe, maszyny i urządzenia, szybkie kamery, silniki lotnicze, sprzęt łącznościowy.

 

Chiński resort handlu podkreślił, że zakaz eksportu artykułów podwójnego zastosowania "związanych z bronią masowego rażenia i środkami jej przenoszenia" wchodzi w życie ze skutkiem natychmiastowym.


Korea Płn. "samowystarczalna"


Cytowany przez agencję AP ekspert w sprawach Korei Płn. - John Delury z seulskiego Uniwersytetu Yonsei - wątpi, by chiński zakaz eksportu znacząco przyczynił się do spowolnienia północnokoreańskiego programu nuklearnego i rakietowego. Jego zdaniem Korea Płn. jest już w tej dziedzinie dość zaawansowana i na tyle samowystarczalna, że "nie musi niczego kupować oficjalnie od Chin".

 

PAP

prz/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze