Połowa Niemców nie czuje się chroniona przed terroryzmem. Jeszcze niedawno prawie dwa razy mniej

Świat
Połowa Niemców nie czuje się chroniona przed terroryzmem. Jeszcze niedawno prawie dwa razy mniej
Pixabay/public domain

51 proc. Niemców uważa, że władze nie chronią ich w wystarczający sposób przed terrorystami - wynika z najnowszego sondażu telewizji ZDF Politbarometer. Odsetek osób krytycznie oceniających bezpieczeństwo wzrósł w ciągu trzech miesięcy o 20 pkt procentowych. Jeszcze w październiku deficyt bezpieczeństwa odczuwało 31 proc. ankietowanych.

Obecnie 44 proc. Niemców ocenia działania podejmowane przez rząd za wystarczające. Trzy miesiące temu tego zdania było znacznie więcej, bo 62 proc.

 

W grudniu w Berlinie doszło do najpoważniejszego jak dotychczas zamachu terrorystycznego o podłożu islamistycznym. W ataku na bożonarodzeniowy jarmark w centrum stolicy Niemiec 12 osób zginęło, a ponad 50 zostało rannych.

 

Zdecydowana większość za aresztowaniem niebezpiecznych imigrantów

 

Zdecydowana większość Niemców opowiada się za zaostrzeniem polityki wobec imigrantów wchodzących w kolizję z prawem. Propozycję aresztowania nawet na dłuższy czas osób uznanych za niebezpieczne, których nie można deportować do kraju pochodzenia, popiera 88 proc. ankietowanych.

 

Pomimo zastrzeżeń co do bezpieczeństwa większość uczestników sondażu (57 proc.) uważa, że Niemcy poradzą sobie z przybyłymi do ich kraju uchodźcami; 41 proc. jest zdania, że problemy związane z migracją przekraczają możliwości Niemiec.

 

PAP

pam/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze