Filipiny: eksplozja w pobliżu kościoła. Są ranni

Świat
Filipiny: eksplozja w pobliżu kościoła. Są ranni
Flickr.com/Secret Pilgrim/CC BY-SA 2.0
Zdjęcie ilustracyjne

16 osób - głównie wiernych zgromadzonych na pasterce - zostało w sobotę rannych w wyniku eksplozji granatu w pobliżu katolickiego kościoła na wyspie Mindanao na południu Filipin - podała policja i miejscowy ksiądz.

Bernardo Tayong, szef policji w miejscowości Midsayap, powiedział, że większość rannych to osoby, które stały na zewnątrz miejscowego kościoła podczas pasterki.

 

Ksiądz Jay Virador powiedział, że do eksplozji doszło podczas komunii, a wśród wiernych wybuchła panika. - Ludzie w pośpiechu opuszczali kościół - mówił.

 

Granat eksplodował ok. 30 metrów od wejścia do kościoła, w miejscu, gdzie zaparkowany był radiowóz policji. Ranny został jeden ze znajdujących się tam policjantów.

 

"Sprawcy chcieli podejść bliżej"

 

Według źródeł w organach ścigania, początkowo celem zamachu miał być wypełniony wiernymi kościół. - Wydaje się, że sprawcy chcieli podejść bliżej, ale z powodu środków bezpieczeństwa zdecydowali się rzucić granat na samochód policji, który blokował ulicę - powiedział rozmówca agencji AFP.

 

Wyspa Mindanao w południowej części filipińskiego archipelagu w przeszłości była miejscem starć pomiędzy siłami rządowymi a islamskimi partyzantami. Działa tam m.in. ugrupowanie Abu Sajefa, które złożyło przysięgę wierności Państwu Islamskiemu (IS) i znane jest z brutalnych działań, szczególnie wobec cudzoziemców, m.in. zamachów bombowych, wymuszeń i porwań dla okupu; od lat 70. XX wieku chce przekształcić południe Filipin w islamski kalifat.

 

Filipiny są w większości krajem katolickim, ale na Mindanao żyje duża mniejszość muzułmańska.

 

PAP

 

luq/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze