PiS chce przyspieszyć głosowanie nad budżetem. Poprawki w blokach

Polska
PiS chce przyspieszyć głosowanie nad budżetem. Poprawki w blokach
PAP/Marcin Obara
Posłowie PiS opuścili salę obrad i zamknęli się w Sali Kolumnowej Sejmu.

Komisja regulaminowa i spraw poselskich zarekomendowała w piątek przyjęcie projektu uchwały ws. wykładni Regulaminu Sejmu, który stanowi, że zmiana sposobu prowadzenia głosowania może polegać także na łącznym głosowaniu poprawek. Według PO, taki projekt to złamanie regulaminu Sejmu.

Do projektu budżetu na 2017 r. zgłoszono ponad 300 poprawek. Poprawki te miałyby być umieszczone w blokach - w bloku mają być głosowane poprawki zgłoszone przez opozycję, kolejne głosowanie ma się odbyć nad blokiem poprawek popieranych przez PiS, a następnie głosowanie nad całością projektu ustawy budżetowej na przyszły rok.

 

Art. 184 ust. 3 pkt. 9. Regulaminu Sejmu - na który powołuje się Prawo i Sprawiedliwość - stanowi, że do wniosków formalnych zalicza się wnioski o zmianę w sposobie przeprowadzenia głosowania.

 

PiS złożył projekt uchwały w sprawie wykładni tego punktu Regulaminu Sejmu. "Zmiana sposobu prowadzenia głosowania może polegać także na łącznym głosowaniu poprawek w oparciu o wnioski o ich przyjęcie, albo odrzucenie przedstawione przez komisję w dodatkowym sprawozdaniu. Przy czym jako poprawki z wnioskiem o odrzucenie należy traktować również wnioski mniejszości zamieszczone w komisji" - napisano w projekcie uchwały.

 

W piątek od ok. godz. 15 w Sejmie trwa przerwa zarządzona przez marszałka. Stało się to po tym jak posłowie opozycji zablokowali mównicę po wykluczeniu z obrad posła PO Michała Szczerby. Przerwa została zarządzona w trakcie głosowania nad poprawkami do projektu budżetu.

 

PAP

hlk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze