"Nie uznaję swojej porażki w wyborach" - prezydent Gambii

Świat
"Nie uznaję swojej porażki w wyborach" - prezydent Gambii
PAP/EPA/STEFAN ZAKLIN
Prezydent Gambii Yahya Jammeh

Prezydent Gambii Yahya Jammeh odrzucił wyniki ostatnich wyborów prezydenckich, według których przegrał walkę o najwyższy urząd w państwie ze swym rywalem Adamą Barrowem. Jammeh początkowo uznał swą porażkę, jednak ostatecznie stwierdził, że wybory zostały sfałszowane. Oświadczył, że padł ofiarą "niemożliwych do przyjęcia nieprawidłowości" i zaapelował o nowe wybory.

"Po dokładnym zbadaniu (przebiegu wyborów) postanowiłem odrzucić ich rezultat. Ubolewam nad poważnymi i niemożliwymi do przyjęcia nieprawidłowościami procesu wyborczego. Zalecam nowe, transparentne wybory, które usankcjonuje bogobojna i niezależna komisja"  - powiedział Jammeh, który objął władzę w tym małym kraju w Afryce Zachodniej w 1994 r. w rezultacie zamachu stanu.

 

Wybory wygrał Były ochroniarz w sklepie w Londynie


Według oficjalnych wyników wyborów z 1 grudnia, Adama Barrow, obecnie deweloper, a niegdyś ochroniarz w sklepie w Londynie, dostał 45,5 proc. głosów, a Jammeh 36,7 proc.


Barrow ma objął urząd w końcu stycznia. Zapowiadał "nową Gambię", w tym m. in. wycofanie się z ogłoszonego przez Jammeha w listopadzie wyjścia Gambii z Międzynarodowego Trybunału Karnego oraz powrót do brytyjskiej Wspólnoty Narodów. Anulowana miała być ponadto deklaracja sprzed roku, określająca Gambię jako republikę islamską.


Jammeh od dawna oskarżany był o torturowanie przeciwników politycznych i tłumienie wszelkich oznak sprzeciwu.

 

Muzułmański kraj z niewielką mniejszością chrześcijańską


Gambia to mały muzułmański kraj z niewielką mniejszością chrześcijańską, położony nad rzeką o tej samej nazwie w zachodniej Afryce. Liczy niecałe 1,9 mln mieszkańców a gospodarka w coraz większym stopniu uzależniona jest od dochodów z turystyki. W lipcu 1994 roku Jammeh przeprowadził zamach stanu i mianował się przewodniczącym Tymczasowej Rady Rządzącej Sił Zbrojnych. Od 1996 roku jest prezydentem.


PAP

grz/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze